Чеська компанія постачає газопоршневі установки в Україні

Чеська компанія RSE s.r.o. Андрія Гріненка стала постачальником газопоршневих установок для першої черги проєкту Power One, ініційованого Dragon Capital Томаша Фіали та компанією Negen екс-глави НЕК “Укренерго” Володимира Кудрицького. Про це пише Енергореформа.

“Загальна потужність когенераційних модулів, які компанія виробляє на базі двигунів німецької компанії MWM (Caterpillar Energy Solutions), будучи її офіційним партнером, становитиме 20 МВт“, – повідомляє Енергореформа, посилаючись на RSE.

Яка загальна потужність проєкту Power One?

Загалом перша черга проєкту Power One становить приблизно 60 МВт, з яких 40 МВт – це системи накопичення енергії (СНЕ). Підключення першої станції до мережі планується вже восени 2025 року.

Яке значення має це партнерство?

“Для нас це не просто поставка – це партнерство у створенні нової архітектури української енергосистеми. Установки RSE формують її стійкість – високоманеврену генерацію, здатну забезпечити критично важливу стабільність у найскладніші періоди”, – зазначив засновник RSE Андрій Гріненко.

За його словами, рішення RSE – це модульна мобільна генерація на базі двигунів MWM потужністю 1-4,5 МВт, яка швидко вводиться в експлуатацію. Він додав, що компанія надає повну інженерну підтримку: проєктування, налаштування, запуск, сервіс.

Нагадаємо: Раніше повідомлялося, що власник Dragon Capital Томаш Фіала інвестує 30 мільйонів доларів у спільний енергопроєкт з колишнім CEO “Укренерго” Володимиром Кудрицьким. Кудрицький звільнився з “Укренерго” у вересні 2024 року, а у листопаді він разом із колишнім членом правління “Укренерго” Андрієм Немировським заснував компанію “Неджен”.

У квітні 2025-го “Неджен” домовилась про запуск енергетичного проєкту Power One з Dragon Capital. “У рамках проєкту залучаємо фінансування та будуємо розподілену генерацію, щоб допомогти Україні подолати дефіцит, створений російськими обстрілами. Це – батарейки й газопоршневі станції – балансуючі потужності, які найбільше потрібні системі”, – розповів Кудрицький.

Раніше повідомлялося, що в інтерв’ю ЕП колишній голова “Укренерго” Володимир Кудрицький заявив, що для посилення енергосистеми треба збудувати по кілька гігаватів маневрової потужності, а також батареї для зберігання енергії. За його словами, усі потреби енергосистеми рахуються в “Укренерго” і в компанії є чітке розуміння, скільки та чого треба побудувати.

У інтерв’ю ЕП Кудрицький зазначив, що в української енергосистеми є насправді величезний потенціал для відбудови і для того, щоб стати нетто-експортером у Євросоюз. “Зараз є унікальний шанс скористатися цим апетитом інвесторів до української енергетики і побудувати нову енергетику, новий ринок електроенергії, відновити енергетичну роль та вагу України на європейській мапі. Треба цим шансом скористатися якнайшвидше”, – запевняв він.

У травні 2021 року власник компанії Dragon Capital Томаш Фіала купив 100% корпоративних прав видання “Українська правда”. Редакція підписала з власником редакційну угоду, із змістом якої можна ознайомитися тут.

Критичний рівень води загрожує Зуївській ТЕС

На окупованій Донеччині рівень води у Зуївському й Ольховському водосховищах критично знизився, що ставить під загрозу роботу однієї з ключових теплоелектростанцій — Зуївської ТЕС. Про це заявив так званий “міністр вугілля та енергетики так званої “ДНР” Денис Єпіфанов, пише “Реальна газета”.

Які наслідки для Зуївської ТЕС?

“Як стверджується, станція раніше забезпечувалася водою з каналу Сіверський Донець — Донбас, проте з 2022 року, буцімто після початку повномасштабного вторгнення, подача припинилась. Тому окупанти задіяли Вільхівське та Зуївське водосховища. Вода необхідна для охолодження обладнання та золовидалення”, – говориться у публікації.

Якщо рівень опуститься нижче критичної позначки у 5 метрів, система може засмоктати повітря і ТЕС зупиниться. “У так званому “мінвуглеенерго” побоюються, що води на потреби станції може не вистачити, бо рівень у Зуївському та Вільхівському водосховищах впав. Сама станція покриває до третини потреб окупованої частини регіону. Окупаційна “адміністрація” вже заявила про начебто підготовку “антикризових заходів”, зокрема не виключають обмеження подачі води населенню”, – пише видання.

Яка ситуація з водопостачанням у регіоні?

Нагадаємо: Раніше повідомлялося, що на захоплених російською армією територіях Донецької області посилився дефіцит води. Так, в Торезі Горлівського району у центрі міста вода подається раз на три дні на 8 годин. У селах справи йдуть ще гірше. Наприклад, у Пелагеївці, Будуправлінні, Червоній зірці, Зеленому гаю воду вмикають раз на шість днів на 1,5-3 години. А в селищах шахт “7-БІС” і “Об’єднана” – раз на дев’ять днів на 2 години. На півночі Донецької області внаслідок ремонту на водогоні було призупинено подачу води до чотирьох міст.

Прогноз зростання ВВП України у 2025 році

За прогнозами, у 2025 році зростання реального валового внутрішнього продукту складе не менше 3%. Про це повідомила прем’єр-міністр України Юлія Свириденко, пише Interfax-Україна.

Які програми підтримки економіки будуть реалізовані?

“Нам дуже важливо провести ефективність реалізації всіх наших програм підтримки. І про згадану програму “єОселя”, вона є частиною проєкту і програм “Зроблено в Україні”, насправді, яка має один із найбільш мультиплікаційних ефектів”, – сказала Свириденко у Верховній Раді перед призначенням її на посаду прем’єра.

Вона додала, що найбільші мультиплікаційні ефекти має програма “5-7-9” і іпотечна програма. “Сумарно, якщо ми беремо “Зроблено в Україні”, вона дає 0,65% до ВВП. Ми плануємо, що в цьому році і прогнозуємо, що зростання ВВП буде не менше 3%”, – заявила прем’єрка.

Яка динаміка ВВП спостерігається зараз?

Нагадаємо: Раніше повідомлялося, що у травні 2025 року реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 1,1% порівняно з аналогічним місяцем 2024 року. Денис Шмигаль, будучи на посаді прем’єр-міністра, заявляв, що Україні потрібно понад 40 мільярдів доларів зовнішнього фінансування у 2026 році. Зростання реальної валової доданої вартості (ВДВ) у переробній промисловості у травні пришвидшилося до 2,4% порівняно з 2024 роком з 1,4% у квітні після зниження у березні.

Директора компанії підозрюють у незаконному видобутку піску

Прокуратура повідомила про підозру директору однієї з приватних компаній, яка незаконно добувала пісок у Житомирській області і нанесла державі збитків на 2,513 млрд гривень. Про це повідомляє Офіс Генерального прокурора.

Про підозру директору компанії повідомила Спеціалізована екологічна прокуратура Житомирської обласної прокуратури у співпраці з ГУ Національної поліції в Житомирській області.

Які порушення були виявлені?

За даними слідства, приватна компанія отримала від Державної служби геології та надр України спеціальний дозвіл на користування надрами на території Карпилівського родовища Житомирської області. Між цією компанією і Держгеокадастром було укладено угоду про умови користування наданими надрами, в якій чітко визначено межі ділянки надр для освоєння.

При цьому, протягом лютого 2020-травня 2024, незважаючи на пункти Угоди і в порушення вимог чинного законодавства, приватне підприємство незаконно видобуло 113,5 тисяч кубічних метрів піску з ділянок родовища поза межами дозволених.

Які наслідки для компанії?

Згідно висновку проведеної судової інженерно-екологічної експертизи, розмір заподіяної шкоди довкіллю становить 2,513 млрд гривень. За місцем знаходження родовища, в офісних приміщеннях, за місцем проживання директора, власників та обліковців господарського товариства проведено обшуки.

Державним обвинувачем у кримінальному провадженні підготовлено клопотання про обрання керівнику приватної компанії запобіжного заходу.

Нагадаємо: Раніше повідомлялося, що Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора зібрали масштабну доказову базу щодо незаконного захоплення промислових підприємств та розграбування українських надр на тимчасово окупованих територіях. Значну кількість комплексів вугледобувної, металургійної та коксохімічної промисловості “привласнив” та незаконно експлуатував український бізнесмен-втікач Сергій Курченко.

Також повідомлялося, що український бізнесмен разом зі спільниками допоміг громадянину росії незаконно вивести з-під санкцій РНБО стратегічно важливі для економіки держави підприємства, вартість яких складає близько 1 млрд грн. За даними ЕП, йдеться про компанію “Юнігран”. І у справі фігурують український бізнесмен Сергій Шапран та росіянин Ігор Наумець.

Також повідомлялося, що у Звенигородському районі Черкаської області директор структурного підрозділу одного з місцевих підприємств організував незаконний видобуток корисних копалин загальнодержавного значення.

ЄБА закликає до субсидій для Укрзалізниці на 2026 рік

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) звернулась із закликом передбачити субсидії для “Укрзалізниці” на пасажирські перевезення. Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація на своєму сайті.

Звернення направили до віцепрем’єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад та територій Олександра Кулеби.

Які пропозиції висунула ЄБА?

ЄБА закликає Міністерство розвитку громад та територій — підготувати та подати до Мінфіну бюджетний запит на компенсацію прогнозованих збитків Укрзалізниці у 2026 році від пасажирських перевезень; Міністерство фінансів України — розглянути можливість включити відповідні видатки до проєкту Закону “Про Державний бюджет України на 2026 рік”.

Які збитки прогнозуються для Укрзалізниці?

У бізнес асоціації додали, що у 2024 році збитки Укрзалізниці від пасажирських перевезень перевищили 18 млрд грн, а у 2025 році, попри виділення 4,3 млрд грн на компенсацію, прогнозовано сягнуть понад 22 млрд грн. Водночас в середньому доходи у пасажирському сегменті покривають лише близько 40% витрат.

“Наразі ці збитки УЗ покриваються коштом вантажних перевезень — шляхом крос-субсидування. Проте бізнес-спільнота вважає таку практику економічно невиправданою та тою, що не відповідає європейським практикам і негативно впливає на розвиток залізничної галузі”, – йдеться у повідомленні.