Як українцям відновитися після нічного обстрілу

Чи можна надолужити сон?

Повністю компенсувати брак сну, що накопичився, практично неможливо, – каже лікарка-невропатологиня, сомнологиня та сомнотерапевтка Анастасія Шкодіна. – Але можна намагатися відновити функціональність організму хоча б до прийнятного рівня. Для цього важливо завчасно підготувати себе до можливих тривог: знати, куди йти, мати зібрану “тривожну валізку”, що включає вушні затички, маску для сну, улюблену книжку чи подушку. Це може допомогти зменшити стрес і полегшити повторне засинання.

Як впливає тривога на сон?

Пробудження через сирени або вибухи – це потужний стрес. “Потрібно досліджувати свої реакції – у когось це ‘заморожування’, у когось паніка чи підвищена тривожність”, – пояснює сомнологиня. Для заспокоєння варто використовувати ті техніки, які працюють саме для вас: дихальні вправи, м’язову релаксацію, медитацію чи теплий напій без кофеїну. Головне – не нав’язувати собі чужі методики, які не приносять ефекту.

Як заснути після тривоги?

Шкодіна радить створити власний ритуал для засинання. Наприклад, вмитися теплою, а потім холодною водою, лягти під ковдру, а через деякий час її зняти – так тіло краще розслабляється. Якщо не дають спокою думки – варто спробувати спеціальні вправи для контролю за мисленням. А якщо вже ранок – потрібно отримати максимум яскравого світла протягом перших годин дня. Це природно запускає біоритми.

Після безсонної ночі важливо не вимагати від себе надпродуктивності. Проблема ширша, ніж здається, – каже лікарка. – Роботодавцям варто враховувати, що виснажена людина не зможе працювати ефективно, а ризик помилок та економічних втрат зростає. Кожні півтори-дві години треба робити невеликі перерви. Також бажано уникати важкої їжі та солодощів – після недосипу вони лише створюють ілюзію енергії.

Короткий денний сон (10 – 30 хвилин) може допомогти відновитись, якщо вночі спали менш як 7 годин. Якщо ж нічний сон був коротшим за 4 години, можна подрімати до 1,5 години. Але не варто лягати після 14 – 15 години, аби не зіпсувати нічне засинання.

Недостатній сон – це не просто дискомфорт. “Це не тільки медична проблема, а й соціально-економічна, яка може мати далекосяжні наслідки для країни”, – наголошує Шкодіна. Хронічний недосип призводить до: втоми, проблем із концентрацією та пам’яттю; серцево-судинних захворювань; ризику ожиріння, діабету та апное; послаблення імунітету; підвищеної тривожності й депресії; погіршення стосунків і соціальних зв’язків; зростання кількості ДТП та інших нещасних випадків.

Якщо безсоння триває понад місяць-два і самостійно впоратися не вдається – варто звернутись до фахівця. В Україні сомнологів небагато, але їхня допомога може бути критично важливою, оскільки існує понад 80 типів порушень сну, і кожне потребує індивідуального підходу.

Наш організм уміє засинати природно, – пояснює Шкодіна. – Головне – зрозуміти, що саме заважає. Якщо заважає шум – допоможуть вушні затички чи білий шум. Якщо турбують думки – потрібні техніки самозаспокоєння. Якщо є м’язова напруга – допоможе релаксація. Кожен має підібрати свій власний набір дій – універсальні поради не завжди ефективні.

Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не містить жодних порад, діагнозів чи висновків, що стосуються вашого здоров’я. Якщо вам потрібні встановлення діагнозу, консультація медика або лікування, зверніться до фахівця.

Нові правила для суден у російських портах з 21 липня

З 21 липня будь-які судна, що прямують з-за кордону, зможуть заходити в російські морські порти лише з дозволу капітана гавані, погодженого зі співробітником Федеральної служби безпеки. Про це з посиланням на указ, підписаний президентом РФ Володимиром Путіним, повідомляє The Moscow Times.

“Уповноважених осіб визначатиме сама ФСБ. Реалізацію указу має забезпечити уряд. До цього дня правила заходу в російські порти встановлював Мінтранс. Особливий порядок прибуття суден з-за кордону застосовувався тільки для портів, що мають суміжну акваторію з військово-морською базою”, – зазначає видання.

Які причини для нових обмежень?

Путін у документі послався на статтю федерального конституційного закону “Про воєнний стан”, яка передбачає, що до населення можуть бути запроваджені тимчасові обмеження на економічну та фінансову діяльність, обіг майна, вільне переміщення товарів та інше. Наразі воєнний стан діє тільки на території чотирьох окупованих областей України, говориться у статті.

Що стало причиною для таких заходів?

“Указ Путіна з’явився на тлі низки загадкових вибухів, яка охопила танкери, що заходять у російські порти. Остання така надзвичайна подія сталася 6 липня на судні з аміаком Eco Wizard в Усть-Лузі – найбільшому морському хабі країни на Балтійському морі. Близький до силовиків телеграм-канал Baza писав, що танкер міг бути підірваний унаслідок диверсії”, – нагадує видання.

У липні “Росморпорт” оголосив тендер на роботи з обстеження підводної частини суден у російських морських портах на Балтиці. Підрядник має шукати “сторонні не передбачені конструкцією предмети і вибухові речовини” у портах Санкт-Петербурга та морських гаванях Ленінградської області, а також Калінінграда. Загальна сума контрактів перевищує 3,1 млрд рублів, зазначає The Moscow Times.

Нагадаємо: Раніше повідомлялося, що танкер “Віламура”, що перевозив мільйон барелів нафти, вибухнув поблизу берегів Лівії. За попередніми оцінками, вибух у машинному відділенні танкера міг бути спричинений міною-прилипачем. Внаслідок інциденту машинне відділення затопило, судно втратило маневреність, проте його відбуксирували до Греції.

Раніше повідомлялося, що Росія застосувала військовий корабель для супроводу підсанкційних танкерів через пролив Ла-Манш. До того повідомлялося, що Росія почала використовувати військові кораблі для супроводу танкерів тіньового флоту у Фінській затоці. У ВМС Фінляндії підтвердили збільшення військового руху в регіоні.

У травні ВМС Естонії намагалися зупинити танкер Jaguar, який проходив через міжнародні води Фінської затоки в напрямку порту Приморськ. У відповідь на дії естонських військових Росія направила винищувач, який, за повідомленням естонської армії, порушив повітряний простір країни. У Естонії заявили, що країна продовжить перевірку суден російського “тіньового флоту”, незважаючи на нещодавній інцидент із порушенням естонського повітряного простору винищувачем РФ.

18 травня російська влада затримала танкер, що виходив з порту Сілламяе (Естонія) з вантажем сланцевої нафти. Його звільнили 19 травня. Після затримання Росією нафтового танкера Green Admire Естонія вирішила більше не використовувати маршрут, який проходить через територіальні води РФ.

Індекси S&P 500 і Nasdaq досягають нових рекордів

У понеділок індекси S&P 500 і Nasdaq досягли нових рекордних максимумів, оскільки інвестори покладають надії на прориви в міжнародній торгівлі та готуються до тижня фінансових звітів великих технологічних компаній, які можуть задати настрій для всього Уолл-стріт. Про це повідомляє агентство Reuters.

Які показники індексів на сьогодні?

Станом на 18:00: S&P 500 виріс на 18.34 пункту (0.29%) до 6,315.13, Nasdaq Composite додав 110.40 пункту (0.53%) до 21,006.05, Dow Jones Industrial Average піднявся на 38.06 пункту (0.09%) до 44,380.25 — це лише на 1.57% нижче його історичного максимуму.

Які очікування щодо торгових угод?

Інвестори сподівалися на поступ у торгових переговорах після того, як міністр торгівлі США Говард Латнік у неділю висловив упевненість у можливості укладення торгової угоди з Євросоюзом. Проте дипломати ЄС заявили, що блок з 27 країн розглядає можливі заходи у відповідь на дії США, оскільки шанси на укладення угоди з Вашингтоном зменшуються. Президент Трамп пригрозив ввести 30% мита на імпорт з Мексики та ЄС, що тримає ринки в напрузі. Також він надіслав листи іншим торговим партнерам — Канаді, Японії та Бразилії — з наміром запровадити загальні митні тарифи від 20% до 50%.

Незважаючи на такі торговельні загрози і наближення дедлайну (1 серпня), індекси S&P 500 і Nasdaq оновили рекорди, адже інвестори почали вважати, що економічні наслідки мит можуть бути не такими серйозними, як передбачалося раніше.

Які компанії відкриють сезон звітності?

У центрі уваги цього тижня — фінансові результати таких компаній як Alphabet (Google) і Tesla, що відкриють сезон звітності так званої “Великої сімки” технологічних гігантів. Їхні результати можуть суттєво вплинути на загальні настрої на ринку. Акції Tesla піднялись на 1.7%, Alphabet — на 0.5%.

“І досі багато невизначеності щодо торгівлі, тому увага до прибутків компаній дала інвесторам причину для оптимізму”, — прокоментував Росс Мейфілд, аналітик з Baird. Він додав, що навколо великих техкомпаній панує значний оптимізм, зокрема через попит на штучний інтелект, що підтримує індекси.

Нагадаємо: Акції криптокомпаній зростають на тлі ухвалення закону про регулювання стейблкоїнів у США. Закон підписав президент Дональд Трамп.

На Херсонщині планують зібрати 30 тисяч тонн кавунів

Цьогоріч на правобережжі Херсонщини планують зібрати понад 30 тисяч тонн кавунів, площі під баштанні збільшили цього року в півтора раза. Про це повідомив директор Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської обласної військової адміністрації Дмитро Юнусов.

У 2025 році кавунами засіяли 1500 гектарів, торік – понад 600 гектар. Ще на 400 гектарах посадили дині. За його словами, врожайність зернових, технічних культур, а також кавунів буде менше, чим очікували, оскільки на це вплинули погодні умови.

Яка врожайність баштанних культур?

“У Чорнобаївській, Музиківській та Білозерській громадах Херсонської області фіксують різну врожайність баштанних культур. Одним аграріям вдалося зібрати лише близько 20 тонн із гектара, а деяким понад 60 тонн”, – говориться у публікації.

Які проблеми вплинули на врожайність?

Одна з проблем низької врожайності баштанних – це заморозки, які були на початку квітня. “Десятого квітня фіксували до мінус 10 градусів, і ті аграрії, які засіяли ранній кавун, то їм довелося пересівати, оскільки 70% насіння померзли. А ті, хто зробив ставку на більш пізній і засівали на початку травня, отримали більшу врожайність баштанних”, – зазначив Юнусов.

Нагадаємо: Раніше повідомлялося, що за прогнозом Мінагро, цьогоріч урожай кавунів та динь сягне 240 тис. тонн, а загальна площа під ними становитиме 30 тис. га. Після окупації частини територій півдня України, площі під кавунами в країні відновилися, а новими лідерами вирощування стали центральні та східні області.

Також повідомлялося, що у серпні минулого року ціни на кавуни в Україні знизилися на третину, і кавун в Україні коштував в середньому на 60% дешевше, ніж на початку серпня 2023 року. Тоді поліпшення погодних умов практично по всій території країни дозволили українським виробникам кавунів відновити активні збиральні роботи, що призводило до збільшення пропозиції цієї продукції на ринку.

Мораторій на перевірки бізнесу та інші новини

Про що говорять сьогодні?

Про перевірки. Рада національної безпеки і оборони запровадила мораторій на перевірки бізнесу державними органами.

Яка ситуація з готівкою в Україні?

Станом на 1 липня 2025 року сума готівки, що перебувала в обігу, становила майже 860 млрд гривень.

Що сталося з генеральним директором “Лісів України”?

Правоохоронці затримали генерального директора держпідприємства “Ліси України” за підозрою в незаконному збагаченні.

Що відбувається з АЗС Коломойського?

У Києві на автозаправному комплексі ANP (раніше належала бізнесмену Ігорю Коломойському) на бульварі Миколи Міхновського (колишньому Дружбі народів) розпочалися роботи з ребрендингу.

Як йдуть справи з виробництвом зброї в Україні?

Україна наростила виробництво зброї, але коштів для подальшого зростання бракує. Київ закликає західні країни фінансувати українське виробництво.

Що сталося з директором БЕБ?

Ексклюзиви ЕП “Збитий” Кабміном директор БЕБ: “Ми працюємо проти всіх”. Детектив НАБУ Олександр Цивінський, який зазвичай уникає публічності, погодився на розмову після того, як уряд несподівано відмовився призначати його директором Бюро економічної безпеки, попри результати конкурсу.