Проблеми з верифікацією квитків в Укрзалізниці

Запровадження “Укрзалізницею” обов’язкової верифікації особи через “Дія.Підпис” для придбання чи повернення квитків на низку маршрутів порушує права людини. Про це заявила громадська організація “Мінзмін”.

“Цифрова трансформація є необхідною і має служити людині. Та коли вона впроваджується без урахування правових і соціальних наслідків – то зумовлює ризик порушень прав людини та принципів, гарантованих Конституцією та міжнародними стандартами”, – говориться у повідомленні.

Які права порушуються?

Зокрема, це порушення права на свободу пересування, принципу недискримінації та принципу добровільності обробки персональних даних, передбачених Конституцією України. УЗ фактично створює бар’єри для частини громадян, які не можуть або не бажають використовувати цифрові сервіси. За відсутності належної альтернативи (касового обслуговування), це обмежує фізичну можливість скористатися транспортом, говориться у повідомленні.

“Не всі громадяни мають смартфони, належні цифрові навички чи доступ до інтернету. Вона позбавляє рівного доступу до транспортних послуг літніх людей, осіб з інвалідністю, малозабезпечених, внутрішньо переміщених осіб, а також тих, хто свідомо уникає цифрової ідентифікації з огляду на релігійні чи особисті переконання”, – зазначає “Мінзмін”.

Які рішення пропонує Мінзмін?

“Запровадження єдиного способу верифікації виключає з кола користувачів значну частину населення – особливо вразливі групи. Це прямо суперечить принципу цифрової інклюзії. До того ж, у разі технічного збою чи нестабільного інтернет-з’єднання громадянин гарантовано втрачає доступ до сервісу”, – говориться у повідомленні.

ГО звернулася з цього питання до уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця. “Мінзмін” говорить про необхідність зберегти можливість купівлі квитків також й у касах і надати альтернативу для тих, хто не користується “Дією” — наприклад, верифікацію через документи чи мобільних операторів. Також ГО закликає провести публічне обговорення з правозахисниками, цифровими експертами та омбудсманом.

Нагадаємо: Раніше повідомлялося, що “Укрзалізниця” поширює у тестовому режимі верифікацію через “Дія.Підпис” для п’яти популярних внутрішніх поїздів. Верифікація потрібна на рейси №105/106 Одеса-Київ, №91/92 Львів-Київ, №29/30 Київ-Ужгород, №12 Львів-Одеса, №27/28 Київ-Чоп. З 1 серпня, аби купити чи повернути квитки на певні внутрішні поїзди, пасажири повинні верифікувати особу через “Дія.Підпис”. Придбати квитки на ці рейси через каси буде неможливо.

Раніше повідомлялося, що “Укрзалізниця” вирішила посилити перевірку документів у пасажирів перед посадкою у поїзди та оголосила новий етап боротьби з перекупниками.

Зростання витрат на транзит вантажів у Росії

Після запровадження західних санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, яка не має сухопутного сполучення з рештою території РФ. Про це повідомляє Служба зовнішньої розвідки.

Раніше більшість поставок здійснювалися через Литву, однак через квоти та обмеження цей маршрут значно втратив у доступності, зазначає розвідка.

Які зміни відбулися в логістиці?

Повідомляється, що навантаження змістилося на морські шляхи: якщо у 2019 році каботаж становив 0,4 млн тонн, то у 2024 році лише компанія “Оборонлогістика” перевезла понад 2 млн тонн. “Проте поромна інфраструктура виявилася перевантаженою – черги, дефіцит місць і скорочення фоту ускладнюють постачання”, – підкреслили в розвідці.

Які наслідки для малого бізнесу?

За їхньою інформацією, малий бізнес опинився в найгіршому становищі: великі оператори завчасно резервують місця завдяки адміністративному ресурсу, фактично витісняючи дрібних перевізників з ринку. Санкції не лише дестабілізують логістику, але й поглиблюють соціально-економічні дисбаланси в регіоні, демонструючи вразливість системи, зазначає розвідка.

Нагадаємо: Російські сталеливарні компанії зафіксували різке погіршення фінансових результатів через падіння попиту, високі ставки кредитів і санкції, що обмежують експорт.

Суд відмовив прокуратурі у справі ТОВ “Райдо 2010”

Господарський суд міста Києва відмовив у задоволенні позову прокуратури, яка вимагала зобов’язати ТОВ “Райдо 2010” знести нібито самочинно збудований торговельний цент у Києві на площі Петропавлівській, 2 та повернути Київраді землю, на якій він знаходиться. Про це свідчить рішення суду від 8 липня.

Що сталося з торговельним центром?

Кілька років тому ТОВ “Райдо 2010” придбало нежитлове приміщення площею 110 кв м в Облонському районі столиці на площі Петропавлівській, 2 (колишня Фрунзе). У 2020 році компанія вирішила його реконструювати й на цьому місці з’явився громадський будинок площею 524 кв м.

Які вимоги висунула прокуратура?

У 2023 році Київська міська рада передала в оренду “Райдо 2010” земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:78:116:0004 (площа Петропавлівська, 2), на 0,0349 га для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку. Ділянку передали без конкурсу, оскільки на ній знаходився громадський будинок. На думку прокуратури, торговельний центр, для експлуатації якого було надано в оренду земельну ділянку, є самочинним будівництвом, відповідно компанія не могла отримати на нього право власності та оренду землі. Тому прокуратура вимагала скасувати держреєстрацію права власності на громадський будинок, розірвати договір оренди, знести громадський будинок, а землю повернути Київраді.

Суд вивчив усі документи, і з’ясував, що не було жодних порушень, тому повністю відмовив у задоволенні позову. Згідно з відкритими даними, за адресою площа Петропавлівська 2 знаходиться магазин “Автора” та інші. ТОВ “Райдо 2010” записане на Наталію Зіньковську та Ганну Кожину.

Нагадаємо: Господарський суд міста Києва зобов’язав компанію “Кінгста” повернути Київраді земельну ділянку площею 0,1 га у Солом’янському районі Києва, отриманою підприємством за “туалетною схемою”.

Ключові пріоритети нового уряду України

Прем’єр-міністр Юлія Свириденко зазначила, що для нового уряду є чотири ключові пріоритети: гідність людини, безпека, розвиток економіки і відбудова. Про це написала вона в Telegram.

Які завдання у сфері соціальної політики?

За її словами, протезування – одне з головних завдань у сфері соціальної політики. “Ми хочемо, щоб цей ринок розвивався. З’являлося більше українських виробників. Тому уряд планує запустити гранти на біонічні протези”, – повідомила Свириденко. Вона наголосила, що багато людей змушені чекати на протез або стикаються з неякісною допомогою. Тому Мінсоцполітики та Міністерство охорони здоров’я повинні визначити чіткий план врегулювання проблемних питань.

Які плани щодо виробництва вибухівки?

Крім цього, прем’єр-міністр заявила, що Україна буде масштабувати власне виробництво вибухівки. “Разом із Мінцифри запустили новий грантовий конкурс у межах Brave1. Наша мета – щоб усе, від обладнання до хімії, виготовлялось в Україні. Системно і в потрібних обсягах”, – зазначила Свириденко.

За її словами, уряд також дав старт реалізації рішення РНБО про мораторій для правоохоронців на перевірки бізнесу. “Бізнес очікує від Уряду відчутні кроки з дерегуляції. Тому починаємо аудит усіх державних видатків. Плануємо значне скорочення бюрократичних процедур”, – повідомила очільниця уряду.

Нагадаємо: Рада національної безпеки і оборони (РНБО) ввела мораторій на перевірки бізнесу державними органами. Раніше, прем’єр-міністр України Юлія Свириденко анонсувала річний мораторій на перевірки бізнесу та обмеження перевірок податкової та митниці. Згодом Кабінет міністрів затвердив план реалізації рішення РНБО про мораторій на безпідставні перевірки бізнесу державними органами.

Калина: корисні властивості та рекомендації щодо вживання

Чому калина є символом здоров’я?

Калина для українців – більше, аніж просто ягода, яка тішить око восени. Вона – справжній символ, оспіваний у казках, легендах та піснях. А чи корисно її їсти, розповідаємо.

Які корисні властивості має калина?

Дослідження показують, що калина й справді має магічні властивості. Хоча б завдяки потужним антиоксидантам у складі. Зокрема, вони й захищають організм від старіння. Майже, як у казках, от тільки тут реальна версія еліксиру молодості.

Ягоди калини у раціоні можуть запобігти низці серйозних захворювань. Зокрема, мовиться про цукровий діабет, хворобу Альцгеймера, серцево-судинні та навіть онкологічні захворювання. Крім того, ягоди калини мають протизапальні властивості. Вони допомагають втамувати біль при ревматоїдному артриті та низці фізичних травм.

При цьому калина також має властивості природного антисептика. Цікаво, що вона руйнує шкідливі бактерії не лише зовні, але й всередині, що може бути особливо корисно для людей з низкою захворювань ШКТ. Також калина є неоціненною у сучасному житті, адже допомагає знизити рівень стресу. Крім того, у деяких випадках вона може стати природною альтернативою снодійним препаратам.

Які рекомендації щодо вживання калини?

Водночас, щоб калина допомогла, а не нашкодила, ягодами точно не варто зловживати. Особливо, якщо споживаєте їх сирими. Ягоди калини – одні з небагатьох, яким не шкодить термічна обробка. Тому можна сміливо готувати різноманітні компоти, киселі, соуси, пекти випічку з калиновою начинкою.

Дуже обережним з калиною варто бути людям, які мають низький артеріальний тиск або хронічні хвороби ШКТ. Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не містить жодних порад, діагнозів чи висновків, що стосуються вашого здоров’я. Якщо вам потрібні встановлення діагнозу, консультація медика або лікування, зверніться до фахівця.