Site icon Companion UA

ООН опитає українців, яким вони хочуть бачити своє життя після 2015 року

У 2000 році на Саміті Тисячоліття ООН 189 держав світу, у тому числі й Україна, затвердили Декларацию Тисячоліття ООН, яка започаткувала прогрес досягнення світовою спільною визначених до 2015 року результатів у тих сферах, де нерівномірність глобального людського розвитку виявилося найгострішою. Декларація Тисячоліття ООН є зобов’язанням досягти восьми Цілей Розвитку Тисячоліття (ЦРТ) ООН до 2015 року.

Сформована на глобальному рівні система ЦРТ містить 8 цілей, 21 завдання розвитку та 60 індикаторів для кількісної оцінки прогресу. Цілі Розвитку Тисячоліття є орієнтирами розвитку на довгострокову перспективу, узагальнені і кількісно вимірювані.

Глобальні ЦРТ для досягнення до 2015 року:

Ціль 1: Ліквідація крайньої злиденності та голоду

Ціль 2: Забезпечення загальної початкової освіти

Ціль 3: Заохочення гендерної рівності і розширення прав і можливостей жінок

Ціль 4: Скорочення дитячої смертності

Ціль 5: Поліпшення охорони материнства

Ціль 6: Боротьба з ВІЛ/СНІДом, малярією і іншими захворюваннями

Ціль 7: Забезпечення сталого екологічного розвитку

Ціль 8: Формування глобального партнерства з метою розвитку

Тепер на глобальному рівні здійснюється щорічна моніторингова оцінка стану досягнення ЦРТ. Так, у щорічній доповіді з ЦРТ 2012 року, представленій Генеральним Секретарем ООН Бан Кі Муном 2 липня 2012 року, зазначається, що три завдання ЦРТ досягнуто достроково: зменшено масштаби бідності, покращено умови життя жителів нетрів та збільшено частку людей, які мають доступ до якісної питної води. За попередніми оцінками, кількість людей у світі, які живуть на суму менш ніж $1,25 на добу, у 2010 році зменшилась вдвічі порівняно з 1990 роком. Частка людей, що має доступ до якісної питної води збільшилась з 76 %  у 1990 році до 89 % у 2010 році, тобто понад два мільярда людей покращили умови життя. У світі частка міського населення, що живе у нетрях, скоротилася з 39 % у 2000 році до 33 % у 2012 році. Наприкінці 2010 року у регіонах, що розвиваються, понад 6,5 млн. людей отримували антиретровірусну терапію від ВІЛ/СНІДу.

Цілі Розвитку Тисячоліття в Україні

Цілі розвитку тисячоліття для України – це 7 цілей, 15 завдань та 33 показники для вимірювання прогресу (систему глобальних ЦРТ адаптовано для України з урахуванням особливостей національного розвитку).

Цілі, встановлені для України:

Ціль 1. Подолання бідності 

Ціль 2. Забезпечення доступу до якісної освіти впродовж життя

Ціль 3. Забезпечення ґендерної рівності

Ціль 4. Зменшення дитячої смертності

Ціль 5. Поліпшення здоров’я матерів та зменшення дитячої смертності

Ціль 6. Обмеження поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу і започаткування тенденції до скорочення їх масштабів

Ціль 7. Забезпечення сталого розвитку довкілля

Прогрес України на шляху досягнення ЦРТ

В Україні вдалося досягнути певного прогресу в напрямі зменшення бідності за абсолютним виміром, забезпечення доступу до початкової та середньої освіти, поліпшення здоров’я матерів  та зменшення дитячої смертності.

Незважаючи на досягнутий прогрес бідність залишається гострою проблемою, яка турбує суспільство; якість освіти викликає незадоволення у суспільстві; відсутні суттєві зрушення у скороченні гендерної нерівності, залишається значним розрив у доходах жінок  і чоловіків. Найбільшу тривогу викликають темпи розповсюдження ВІЛ-інфекції /СНІДу та туберкульозу та проблеми у сфері екології.

Тепер в Україні розпочато процес проведення національних консультацій з метою визначення пріоритетів розвитку світу після 2015 року (Post-2015 Development Agenda) та формулювання глобального порядку денного розвитку шляхом залучення широкого кола фахівців та громадськості. Національні консультації проходять в Україні в рамках глобального процесу, ініційованого Організацією Об’єднаних Націй у 100 країнах світу.

Національні консультації проводяться у різних містах України. Так, у шести вищих навчальних закладах Києва та Харкова в період з 12 по 28 лютого проводитимуться зустрічі для обговорення бачення майбутнього молоддю. Також найближчим часом буде проведена низка фокус-груп: із дітьми-сиротами, які перебувають в інтернаті (Луцьк та Рівне), з трудовими та нелегальними мігрантами (Київ та Львів), з представниками малого бізнесу (Житомир) та представниками національної меншини ромів (Ужгород та Одеса).

«Національні консультації надають мешканцям України справді унікальну можливість вплинути на міжурядові процеси таким чином, щоб вони відповідали очікуванням суспільства. Вони допоможуть почути думки людей з приводу подальшого розвитку країни, особливо з позиції проведення соціально-економічних реформ, які набирають нових темпів, – коментує директор Програми розвитку ООН в Україні пані Рікарда Рігер. – Окрім консультацій, важливим компонентом процесу стане широкомасштабна інформаційно-комунікаційна кампанія з метою заохочення громадськості до участі у спільному обговоренні питань, які  мають увійти до довгострокової стратегії глобального розвитку».

Результатом консультацій стане національна доповідь «Майбутнє, якого ми прагнемо», що має бути підготовлена до квітня 2013 року, із відповідними рекомендаціями щодо пріоритетів розвитку на період після 2015 року. Це стане внеском України у глобальне бачення розвитку, що буде представлено під час 68-ої сесії Генеральної Асамблеї ООН восени 2013 року.

Крім того, усі бажаючі українці мають змогу пройти онлайн опитування за посиланням www.myworld2015.org. Глобальне опитування “Мій світ”, яке розпочало ООН, щоб надати усім бажаючим можливість взяти участь у процесі визначення пріоритетів розвитку після 2015 року та розповісти світовим лідерам, яких змін вони прагнуть, дозволяє людям з усього світу повідомити Генерального Секретаря ООН та Експертну групу високого рівня з пріоритетів розвитку після 2015 року про те, що їх турбує найбільше.

Починаючи з грудня 2012 року, опитування є доступним на 6 офіційних мовах ООН. Окрім цього, буде забезпечена можливість прийняти участь в опитуванні за допомогою мобільних технологій (таких як SMS та голосовий автовідповідач (IVR)), починаючи із січня 2013 року.  Протягом 2013 – 2015 років організація хоче залучити до опитування якомога більше людей із усіх країн світу. Особливо зацікавлена у залученні найбідніших та маргіналізованих верств населення.

Якщо будь-яка організація зацікавлена у підтримці опитування «Мій світ», вона може:

Програма розвитку ООН, Проект «Кампанія тисячоліття ООН» (UN Millennium Campaign), Міжнародний інститут розвитку (Overseas Development Institute) та Фундація «World Wide Web» спільно розробили опитування «Мій світ». Для його створення було проведено багато консультацій із залученням багатьох неурядових організацій та асоціацій. Інформаційний відділ представництва ООН та волонтери також відіграватимуть важливу роль у просуванні опитування «Мій світ».

Exit mobile version