“Companion.Online” публикует открытое письмо начальника пресс-центра НАК “Нафтогаз України” Сергея Лукьянчука, адресованное главному редактору газеты “Комерсант-Украина” Андрею Васильеву.
Протягом останніх днів у газеті “Комерсант-Україна” були опубліковані статті на тему стосунків між Україною та Росією у газовій сфері. Зокрема, це статті “Нафтогаз” возьмут со скидкой” (№3 від 18 січня) та “Протокол о намерениях по газу” (№4 від 19 січня). Хочу заявити, що ці статті містять численні перекручення, викривлення фактів та маніпулювання інформацією.
Мова навіть не йде про відсутність таких природніх для ділових видань (тих, що поважають свою репутацію) речей, як надання слова обом сторонам у статтях, що стосуються гострих проблемних питань. Автори Олег Гавриш та Олександр Чорновалов, вочевидь, не є прихильниками такої практики. Хоча п. Чорновалов регулярно звертається до прес-центру НАК “Нафтогаз України” з проханням про коментарі, причому постійно наполягає, щоб вони були надані в режимі “сьогодні на сьогодні”, ця інформація чомусь не з’являється в матеріалі. Типовий приклад – стаття Олега Гавриша “Нафтогаз” возьмут со скидкой”. Розмірковуючи над нібито існуючими протиріччями стосовно транзитної ставки, автор заявляє:
“На вчерашней пресс-конференции глава НАК “Нафтогаз Украины” Алексей Ивченко выступил с резкой критикой в адрес заместителя председателя правления ОАО “Газпром” Александра Медведева, заявившего, что российская компания будет прокачивать газ через территорию Украины по цене $1,09 за тысячу кубометров.”
По перше, ніякої “різкої критики” на адресу голови правління “Газпрому” на прес-конференції не було – це нахабна й цинічна інсинуація. Питання про ставку транзиту було першим на прес-конференції, аудіозапис відповіді є в прес-центрі і мав би бути в “Комерсанті”. Було надано вичерпні пояснення, що ставка 1,09 – це ставка транзиту по тих обсягах газу, які Україна повинна прокачати в оплату боргу відповідно до доповнення №4 до контракту між “Газпромом” і “Нафтогазом”. Щороку обсяг цього транзиту становить 5 млрд куб м. Доповнення залишилося в силі, і його умови не змінилися. Ніякого відношення до питання оплати за транзит, яке було врегульоване на початку січня 2006 р, і відповідно до якого ціна транзиту для Росії становитиме 1,6 дол/1000 куб м, ця умова не має. Ні про яку ставку 1,09 для всього обсягу транзиту мова не йде.
Більше того, після завершення прес-конференції я особисто ще раз пояснив це в деталях журналістам, в тому числі й п. Чорновалову. І навіть персонально порадив йому підрахувати, на скільки зменшиться “умовна” оплата за транзит, якщо 115 млрд куб м буде прокачано по 1,6 доларів, а 5 млрд куб м в оплату боргу – по 1,09 доларів.
З усіх цих пояснень в статтю ввійшла лише одна фраза: “Впрочем, позже в пресс-службе НАК “Нафтогаз Украины” Ъ сообщили, что “противоречий в позициях двух сторон по вопросу транзитной ставки на транспортировку газа нет”.
Зате в статті не бракує інших коментарів, які зроблені на основі свідомо введеного заздалегідь хибного твердження, що Росія всупереч домовленостям має намір знизити ставку транзиту з 1,6 до 1,09. Про що російська сторона ніколи не заявляла, і що, вочевидь, є витвором багатої на уяву фантазії автора статті.
Мушу сказати, що це не поодинокий прояв фантазування, що межує з дезінформацією і свідчить як мінімум про нефаховість журналістів. Так, в статті “Протокол о намерениях по газу” стверджується:
“Переговоры главы “Нафтогаза” Алексея Ивченко и председателя правления “Газпрома” Алексея Миллера начались вчера вечером. Их результаты стороны пока официально не комментируют. Но, как стало известно Ъ, вчера господин Ивченко успел лишь изложить позицию Украины по вопросам создания совместного предприятия с RosUkrEnergo“.
Це повністю не відповідає істині, оскільки в середу 18 січня ніяких переговорів Івченка й Міллера в Москві не відбувалося, голова правління НАК “Нафтогаз України” перебував у Києві, ніяких його візитів у Росію на цей день заплановано не було. Уточнити цю інформацію можна було б простим телефонним дзвінком до прес-центру. Але чомусь автори статті не обтяжилися цим уточненням. Часом недбалість та непрофесійність п. Гавриша та Чорновалова є просто смішною. В статті “Протокол о намерениях по газу” є фраза: “Вчера в пресс-службе ОАО “Газпром” отказались комментировать заявления заместителя председателя правления НАК “Нафтогаз Украины” Андрея Лопушанского, сославшись на отсутствие официального представителя компании Александра Куприянова. При этом сотрудник пресс-службы попросил переслать комментарий о шантаже по электронной почте. Комментарий был отослан, однако до конца дня господин Куприянов так и не появился.”
Інформую шановних панів журналістів, що Олександр Купріянов, швидше за все, не з’явиться в прес-службі “Газпрому” ні сьогодні, ні завтра, і взагалі ніколи. І відповіді не дасть, оскільки речника “Газпрому” звуть не Олександр, а Сергій. Якщо авторам цього невідомо, то можна ж було уточнити в колег з російського “Комерсанта”. Можна було б не сприймати цей “ляп” серйозно. Але подібний підхід до написання статей, на жаль – не випадковість, а прикра практика. “Комерсант-Україна” неодноразово влаштовував в “Нафтогазі” неіснуючі обшуки, відправляв керівництво в неіснуючі відрядження і практикував відверте маніпулювання інформацією. Поблажливо ставитися до цього прес-центр НАК “Нафтогаз України” більше не буде.
У зв’язку з цим вимагаю спростувати наведені вище хибні твердження у одному з найближчих чисел “Комерсанта-Україна”. У іншому разі ми будемо змушені вдатися до всіх легальних дій, щоб захистити громадськість України від свідомої дезінформації про діяльність НАК “Нафтогаз України”.
Також офіційно заявляю, що у зв’язку з численними перекрученнями отриманої від прес-центру інформації надалі будь-які запити про коментарі від “Комерсанта” прийматимуться прес-центром тільки в письмовому вигляді на електронну пошту. Усі відповіді на ці коментарі надаватимуться також електронною поштою, у час, необхідний для підготовки цієї інформації. Будь-які телефонні звернення запитом НЕ ВВАЖАТИМУТЬСЯ, відповідь на них не надаватиметься. Сподіваюся, що надалі інформаційна співпраця з Вашим виданням відбуватиметься в більш конструктивному руслі.