Китайська Народна Республіка (КНР) висловила невдоволення і протест після того, як американський реактивний винищувач F-22 атакував висотний китайський аеростат, який останніми днями наробив чимало переполоху в США. Даний літальний об’єкт вже призвів до напруги і без того непростих відносин між США та КНР, навіть став причиною скасування наміченого на 5-6 лютого візиту до Пекіна держсекретаря США Ентоні Блінкена. В американській та китайській пресі виходять взаємозвинувачуючі статті у ракурсі російсько-української війни. КНР звинувачує Штати у підтримці України озброєннями, з боку США звучать звинувачення на адресу Китаю – у підтримці Росії технологіями. Про що говорить те, що відбувається між США та КНР? Як події можуть розвиватись далі? Видання “Коментарі” із цими питаннями звернулося до експертів.
Політ аеростату над США призвів до підвищення напруженості з Китаєм Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова, який зараз викладає у США, пояснює:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал,
щоб першими дізнатися про найважливіші події!
Експерт звертає увагу, що перші заяви Пекіна в середині-кінці тижня мали характер вибачення. Тепер, після того, як американці збили аеростат, тональність заяв китайської сторони змінилася. Стала жорсткішою. Що в принципі цілком очікувано, хоча Вашингтон попереджав про те, що швидше за все зіб’є цей апарат, нагадує Володимир Дубовик.
На його думку, перспектива відносин США та КНР у стратегічному плані, ймовірно, не буде змінена цим епізодом. Обидві сторони, пояснює він, сприймають одна одну як опонента. А нещодавнє рішення про розширення військової присутності США на Філіппінах, візит туди міністра оборони США Ллойда Остіна, передбачувано негативно сприймається у КНР.
У США не виключають нападу КНР на Тайвань, тому так важливо зараз на прикладі Росії показати, що чекає на агресора Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії “Національна платформа” Катерина Одарченко, розмірковуючи про підтримку Китаєм в українсько-російському конфлікті саме агресора, а також про реакцію США на це, розмірковує:
Катерина Одарченко акцентує, що коли РФ анексувала у 2014-му Крим і розпочала гібридну війну на Донбасі, реакція Заходу була не особливо жорсткою. Різниця позицій спостерігалася після відкритого вторгнення РФ в Україну. Особливо виділялася відносна м’якість Німеччини, явне підігрування Москві з боку Угорщини.
За її словами, в американських колах фахівців з безпеки військових не виключають нападу КНР на Тайвань. Тому так важливо зараз на прикладі Росії показати, що чекає на агресора.
Активно обговорюється у Штатах та протидія Китаю у космосі, розповідає Катерина Одарченко.
Читайте також на порталі “Коментарі” — Росія посилює ескалацію, але Захід не поспішає прискорювати постачання ЗСУ озброєння: чому так відбувається.