Утилізація таких шкідливих відходів, як відпрацьоване масло, повинна проходити правильно. Завдяки цьому мінімізується її шкідливий вплив на навколишнє середовище. Ще зовсім недавно для утилізації використовувався тільки метод спалювання, але він був досить шкідливий для екології. Сьогодні існують значно більш щадні способи.
Основний – це регенерація до повного відновлення початкових якостей матеріалу. Така утилізація відпрацьованого масла найбільш краща, оскільки вихід придатної продукції при цьому багаторазово перевищує обсяги, одержувані при нафтопереробці. Шляхом фільтрації та очищення з відпрацювання отримують паливо. В отриманому речовині міститься осаду і води, що не дозволяє пальників забруднюватися. Для отримання такого палива досить механічного очищення. Спочатку видаляються твердотільні забруднювачі і вода. Для цього відпрацьоване масло відстоюється, фільтрується механічними фільтрами або піддається відцентрової очищенню. Потім відпрацювання чиститься шляхом випарювання, вакуумної перегонки, адсорбції або коагуляції.
Глибшою фільтрацією за допомогою хімічних засобів займаються нафтопереробні заводи. При хімічній утилізації, для якої необхідно дороге обладнання, відпрацювання піддається багатоступеневої очистки в фільтраційних установках. Потім її підігрівають і відстоюють.
Одним із способів очищення відпрацьованого масла є термічний крекінг. В ході згаданого вище технологічного процесу вживане масло відновити неможливо, зате його вдається перетворити в пальне, за властивостями схоже на соляровим маслом.
Переробка та спалювання з метою отримання енергії також залишаються одним з методів утилізації відпрацьованого сировини. Цей спосіб передбачає видалення зі складу відходу шкідливих часток і води. Далі його використовують як паливо. Адже всього лише з одного літру переробленого відпрацьованого масла можна вироблити 40 МДж енергії. Це велитенське число.
Чи потрібно здавати відпрацювання на утилізацію? Безумовно, і як мінімум тому, що вона небезпечна для навколишнього середовища і людей. Токсичні елементи з атмосфери не випаровуються безслідно, а мають властивість накопичуватися. У результаті людина буде користуватися отруєними продуктами харчування або водою, а адже правильна утилізація дозволяє уникнути таких сумних наслідків і зберегти екологію.