Понад 1200 студентів п’яти київських ВУЗів взяли участь у екологічному громадському проекті «Збережемо Україну чистою» та переважною більшістю (понад 80%) підтримали пропозицію роздільного збирання сміття у своїх університетах та гуртожитках.
Метою громадського проекту «Збережемо Україну чистою», ініційованого компанією Тетра Пак та Британською Радою стало об`єднання суспільства в особі найактивнішої його частини – студентства та відповідального бізнесу для актуалізації проблеми забруднення довкілля України та впровадження конкретних дій для покращення ситуації.
У рамках проекту «Збережемо Україну чистою» студенти п‘яти київських ВУЗів переглянули документальну стрічку-володаря «Оскара» An Inconvenient Truth («Незручна правда») лауреата Нобелівської премії миру 2007 Альберта Гора, познайомилися з експозицією робіт десяти найвидатніших фотографів світу, присвячених темі зміни клімату на планеті. Студенти пройшли тестування на визначення особистого ступеня причетності до кліматичних змін (www.myfootprint.org) та взяли участь у опитуванні щодо готовності сортувати побутові відходи задля подальшої переробки цінної вторинної сировини.
Ілона ШАРОВА, директор з корпоративних комунікацій компанії Тетра Пак: «Ми вважаємо, що чистота довкілля та сталий розвиток українського суспільства – це відповідальність не лише держави і бізнесу, а, в першу чергу, кожного українця. Саме тому ми залучили до нашої ініціативи найактивнішу частину суспільства – молодь. В результаті проекту нам вдалося привернути увагу до проблеми забруднення довкілля, заручитися підтримкою студентської громади і адміністрацій ВУЗів та, що найбільш важливо, стимулювати подальші дії для впровадження системи роздільного збору побутових відходів у кількох ВУЗах Києва».
Віктор КИРИЛЕНКО, менеджер проектів “Наука, екологія та технології» Британської Ради: «Проблеми, пов’язані з глобальною зміною клімату, набувають все більшої гостроти. Сьогодні всі країни світу мають об’єднатись для впровадження економічно ефективних кроків і досягти суттєвого зниження глобального забруднення планети. Кожна людина в свою чергу повинна змінити свій стиль життя, щоб зменшити власний вплив на довкілля. Фільм Альберта Гора та фотовиставка десяти найвідоміших фотохудожників світу «ПівнічПівденьСхідЗахід», яку ми представляємо в Україні покликані спонукати перші кроки в цьому напрямку».
Ініціативу організаторів підтримали: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Національний транспортний університет, Національний аграрний університет, Університет економіки та права “КРОК”, компанія з роздільного збору вторинних ресурсів «ГрінКо» та Національний університет «Києво-Могилянська академія».
Сергій КВІТ, президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА): «НаУКМА став першим закладом вищої освіти в Україні, який за ініціативою студентів впровадив систему роздільного сортування відходів та облаштував «зелену аудиторію» дружніми до довкілля будівельними матеріалами і обладнанням для поширення екологічної освіти. Ми працюємо над тим, щоб ініціативу студентського Екоклубу перевести у щоденну практику університету і, сподіваємось, що могилянський досвід стане прикладом відповідальної поведінки та турботи про навколишнє середовище для інших ВУЗів не тільки столиці, а всієї України».
Успішний досвід впровадження системи роздільного збору відходів інших країн також може стати гарним прикладом для України. Однак, для перетворення громадських ініціатив у національну систему сталого поводження з відходами необхідна участь держави, а саме затвердження необхідних нормативних актів та механізмів, а також створення відповідної інфраструктури.
Олександр ІГНАТЕНКО, заступник начальника управління благоустрою та комунального обслуговування Міністерства ЖКГ України: «Першочерговою задачею, яка визначена як пріоритетна Урядовою Програмою поводження з твердими побутовими відходами, Мінжитлокомунгосп вбачає зменшення обсягів ТПВ, що захоронюються на полігонах та сміттєзвалищах. Це можна досягти за рахунок впровадженням сучасних методів та технологій з переробки та утилізації ТПВ».
В результаті акції «Збережемо Україну чистою» впровадження роздільного збору побутових відходів у ВУЗах Києва отримало практичний розвиток. Під впливом студентської громади адміністрації Національного транспортного університету та Національного аграрного університету ведуть переговори з компанією «Грінко» щодо організації роздільного збору відходів. В Національному університеті «Києво-Могилянська академія» проект роздільного збору отримав друге дихання. Студенти Академії також поділилися досвідом щодо системи сортування відходів з активістами інших ВУЗів-учасників проекту.
Інформаційна довідка: Щорічно в Україні утворюється близько 50 млн.куб.м твердих побутових відходів (ТПВ), що дорівнює майже 11 млн. тонн, які захоронюються на 3,6 тис. сміттєзвалищах і полігонах, загальною площею біля 6,2 тис. га, і лише 3% ТПВ підлягають переробленню або утилізації. В Україні 776 сховищ твердих побутових відходів (ТПВ) (26 % від загальної кількості) знаходяться в незадовільному стані, а 343 сховища (24% від тих, що підлягають паспортизації) не паспортизовані. Потужності значної кількості існуючих полігонів вже вичерпали свій ресурс, а самі сміттєзвалища стали фактором антропогенного навантаження на довкілля. Відсутність систем утилізації фільтрату практично на всіх полігонах та звалищах збільшує їх техногенну небезпеку. Так, кількість сміттєзвалищ, які перевантажені складає 226 од. (6%), а 760 од. (21%) – не відповідають нормам екологічної безпеки. Найбільша кількість перевантажених полігонів в Чернігівській – 43 од. та Полтавській – 25 од. областях. Найгірші показники стосовно невідповідності нормам екологічної безпеки в Херсонській – 142 од. та Чернігівській – 102 од. областях.