IFC та УБС НБУ працюють над впровадженням корпоративного управління в українських банках

Представники IFC (Міжнародна фінансова корпорація) провели зустріч з науковцями Університету банківської справи НБУ та його регіональних інститутів (Харків, Львів та Черкаси), які впроваджуватимуть магістерську програму „Корпоративне управління у банківському секторі”. Мета зустрічі – підсилити навчальний курс Університету матеріалами та практичним досвідом IFC, який набула міжнародна корпорація за час втілення однойменного проекту.


За словами Сергія Трипутня, одного з керівників цього проекту – „Корпоративне управління у банківському секторі”, впродовж останніх трьох років фахівці IFC впроваджували програму корпоративного управління у банках „Родовід”, „Дністер”, „ТАС Комерцбанк”, „Мегабанк”, „Украгазбанк”, „Укрпромбанк” тощо. Зокрема, банки-учасники проекту першими почали використовувати міжнародні системи бухгалтерської звітності, привели статутні документи у відповідність до світових принципів корпоративного управління. Також у банках було введено посаду незалежного директора. Претендувати на цю посаду може особа, яка не має родинних і будь-яких інших зв’язків з акціонерами, керівниками та працівниками банку, адже основний обов’язок незалежного директора – забезпечити неупереджений та об’єктивний погляд на діяльність банку.


Як повідомив Сергій Трипутень, керівники банків-учасників визнали ефективність впровадження програми. Зокрема, керівник „ТАС Комерцбанку” Сергій Тигипко зазначив, що завдяки впровадженню корпоративного управління вдалось суттєво підвищити ринкову вартість очолюваного ним банку і згодом вигідно продати.


Окрім того, на думку представника IFC, подальша реалізація програми допоможе протистояти економічному рейдерству, оскільки у статутних документах банку будуть чітко обумовлені права та обов’язки усіх зацікавлених сторін компанії. „Встановленню зрозумілих та чітких правил гри на ринку сприятиме також прийняття довгоочікуваного закону „Про акціонерні товариства”, – зазначив Сергій Трипутень.


Навчальний курс з корпоративного управління в банках розроблено в Україні вперше. Автори магістерської програми – науковці УБС НБУ.


Як пояснила к.е.н., доцент кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи УБС НБУ Оксана Денис, яка брала активну участь у розробці магістерської програми та підготувала посібник з зазначеної дисципліни, основна мета корпоративного управління полягає у гармонійній взаємодії органів управління, акціонерів та зацікавлених осіб банку. Воно вимагає стратегічного керівництва компанією та уміння управляти ризиками.


На переконання Оксани Денис, впровадження корпоративного управління є дуже важливим, адже воно стимулює зростання економіки, мотивує наглядові та виконавчі органи банків діяти в інтересах товариства та акціонерів, сприяє порозумінню між інвесторами та емітентами в усьому світі, підвищує інвестиційну привабливість компанії.


За словами директора Центру магістерської підготовки Університету банківської справи НБУ Тетяни Гірченко, до викладання курсу УБС НБУ залучатиме фахівців із великим практичним досвідом. Зокрема, відгукнулись на пропозицію навчального закладу фінансовий директор одного з найбільших банків Європи Дезмон О’Мейнік та виконавчий директор Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Валерій Огієнко.


Восени 2007 року заплановано провести ще дві зустрічі науковців УБС НБУ з фахівцями IFC, під час яких будуть проведені тренінги для майбутніх викладачів навчального курсу за участю іноземних фахівців, зокрема, корпоративного секретаря Credit Swiss Group. Також представники IFC профінансують видання навчального посібника з корпоративного управління у банківській системі, підготовленого Оксаною Денис.

Залишити відповідь