Лякаюче відкриття. Чи буде долар за 40 грн

efeaceabfecffdf

Крім готівкового, в Україніпід час війни діють офіційний та “картковий” курси. За офіційним — 29,25 грн/$ імпортери можуть купувати валюту на міжбанківському ринку (+/-1%), а картковий  використовують комерційні банки під час розрахунків гривневими картками (він становив 32-33 грн/$, але за останній тиждень почав збільшуватися до 34 грн/$ і вище у багатьох банках).

Національному банку України (НБУ) невигідно тримати занижений офіційний курс, через необхідність компенсувати нестачу валюти за рахунок золотовалютних резервів (ЗВР). Але це робиться для того, щоб задовольнити валютні запити імпортерів.

Останні дії влади (підвищення облікової ставки до 25%, відновлення податків на імпорт) свідчать про бажання повноцінно відкрити міжбанківський валютний ринок, що означає зменшення тиску на ЗВР НБУ, але й великі можливості для банків розхитати на ньому курс гривні.

Ці побоювання, ймовірно, стали найбільшим фактором падіння курсу національної грошової одиниці на готівковому ринку.

Крім того,  курс гривні залежить від глобального зміцнення долара, домінування українського імпорту над експортом, інфляційних очікувань тощо. За яких умов національна валюта може піти на новий виток девальвації та що буде робити НБУ, читайте в статті Олексія Шевніна для “Ділової столиці” “Курс на 40. Чому падає гривня і що буде далі”.