Радник глави Офісу президент України Михайло Подоляк в інтерв’ю фінському виданню Helsingin Sanomat заявив, що російський диктатор путін хоче відновити Радянський Союз, тому незалежність нашої держави суперечить його світогляду. Він також зазначив, що лише коли Україна вийде на свої міжнародно визнані кордони або коли Росія зазнає важких втрат, країна-агресор буде готова сісти за стіл переговорів і підписати мирний договір. Крім того, Подоляк попередив, що, якщо дати РФ виграти війну, це призведе до її просування до Молдови, Грузії, Північного Казахстану чи країн Балтії, маніпулювання внутрішньою політикою Євросоюзу, а у світі розпочнеться ланцюгова реакція, коли інші авторитарні держави спробують досягти своїх цілей за допомогою агресивної війни. Чи згодні з наведеними тезами? Чи немає відчуття, що світ не усвідомлює цих загроз, а тому не дає Україні більше допомоги, а РФ – більше санкцій? Видання “Коментарі” із цими питаннями звернулося до експертів.
Потрібно боротися і з наративами на кшталт “Україна і так добре воює, навіщо їй ще озброєння?”Кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Євгенія Габер згодна з наведеними тезами. Більше того, на її думку, з ними згодні і більшість наших партнерів.
За її словами, на початку вторгнення ми доводили все те, що говорив Подоляк, пояснюючи, чому допомога Україні важлива для всього світу. І зараз це розуміння на Заході є. Ми побачили нарощування рівня підтримки нашої країни – і воєнного, і фінансового. США, Британія та інші українські партнери постійно оголошують нові пакети допомоги саме тому, що усвідомлюють загрози, які несе теоретична перемога Росії.
Експерт упевнена, що треба боротися і з наративами на кшталт “Україна і так добре воює, навіщо їй ще озброєння?”. Україна, зазначає Євгенія Габер, справді добре воює і може на цьому етапі стримувати російські війська. Але наявного озброєння явно замало, щоб перемогти, щоб звільнити нашу територію від загарбників. На певних напрямках ми маємо просування, але все це – ціною неймовірних зусиль та життів наших військових.
Вона вважає, що переключати увагу журналістів та експертів потрібно не лише на підтримку тез, які озвучив Подоляк, а й на розширення кола партнерів (не лише умовний колективний Захід, а й Африка, Латинська Америка, Азія). Акцентувати, що Україна – не корумпована країна, де нібито зброя пропадає. Що ми є надійним партнером. І, звичайно, робити максимум зусиль, щоб зростав рівень фінансової та військової допомоги Україні, а також санкційний тиск на Росію та країни, які сприяють її ухилянню від тих чи інших обмежень. До повної деокупації на українських територіях.
Формат мирного договору зараз обговорювати зараноПоліттехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії “Національна платформа” Катерина Одарченко розмірковує так:
Ми сподіваємося, продовжує експерт, що РФ роздробиться внаслідок санкцій, що режим Путіна впаде. Але коли це буде – сказати складно.
Вона наголошує, що нас цікавить – коли закінчаться вбивства українців окупантами, коли настане світ. Але важливим є те, на яких умовах буде цей світ, з якої позиції ми підійдемо до переговорів – з сильною чи слабкою.
Читайте також на порталі “Коментарі” — екс-командувач силами США в Європі розповів, як ЗСУ відкинути РФ на позиції до 24 лютого.