Дистанційне навчання та зір: як захистити очі під час онлайн-занять

Спершу пандемія, а згодом війна, позбавили українських школярів і студентів можливості відвідувати навчальні заклади. Наразі навчання в онлайн-форматі для багатьох є чи не єдиним способом отримувати знання та освіту. Це, безумовно, чудово, що навіть за складних зовнішніх обставин студенти й учні мають можливість продовжувати навчання, втім, є і один вагомий мінус — в умовах дистанційного навчання доводиться годинами знаходитися перед монітором комп’ютера, ноутбука чи іншого гаджета.

Чому проводити багато часу за комп’ютером — це шкідливо?

Певне, всім добре відомо, що багато часу за комп’ютером —  це шкідливо для зору та здоров’я очей. Втім, у чому саме полягає ця небезпека? Є  2 головні фактори негативного впливу:

  • синє світло шкідливого спектра, що його випромінюють екрани пристроїв;

  • надмірна напруга очей, що виникає під час багаточасового перебування за комп’ютером.

Потрапляння шкідливих синіх променів на незахищену поверхню ока у поєднанні з надмірною зоровою напругою — вкрай небезпечна комбінація для здоров’я очей, а особливо дитячих.

Як захистити очі?

Простий, ефективний та надійний спосіб захистити очі під час перебування за комп’ютером — одягати комп’ютерні окуляри. Їх ще часто називають офісними. Такі окуляри мають особливі оптичні лінзи: на їх поверхню нанесено покриття-фільтр (блу-блокер), що блокує синє проміння, не даючи йому сягати поверхні ока. Лінзи з таким покриттям здебільшого мають блакитно-фіолетовий залишковий рефлекс — це їх характерна ознака.

Якщо ви носите окуляри для зору, зовсім не обов’язково купувати ще одну пару окулярів. Сьогодні в магазинах оптики доступні оптичні лінзи з блу-блокером будь-якої діоптрійності. Тобто можна просто встановити такі лінзи у свою оправу.

Як зменшити зорову напругу?

Під час навчання за комп’ютером або іншим девайсом доводиться протягом кількох годин зосереджено дивитися в монітор, читати тексти невеликого шрифту. Через це очні м’язи сильно напружуються, а саме регулярна перенапруга цих м’язів є першопричиною погіршення гостроти зору та багатьох офтальмологічних проблем.

Розв’язання цієї складної проблеми досить просте — регулярні перерви та гімнастика. Після закінчення кожного уроку або пари варто робити перерву, відволікатися від монітора комп’ютера, відводити погляд. Під час таких перерв можна робити гімнастику для очей, яка складається з послідовних рухів очима у різних напрямках.

  • Потрібно зайняти зручне положення.

  • Вправа 1: швидке переведення погляду вліво-вправо протягом 1 хвилини, голова при цьому не повинна рухатися.

  • Вправа 2: швидке переведення погляду зверху-вниз протягом 1 хвилини, голова при цьому не повинна рухатися.

  • Вправа 3: швидкі рухи очима по колу за годинниковою стрілкою протягом хвилини, голова у фіксованому положенні.

  • Вправа 4: швидкі рухи очима по колу проти годинникової стрілки протягом хвилини, голова у фіксованому положенні.

  • Вправа 5: швидке кліпання очима протягом хвилини.

Як бачите, вправи прості, а їх виконання не вимагає багато часу та зусиль. Але вони чудово підходять для швидкого зняття зорової напруги і розслаблення м’язів очей.