Чому Росія прагне дестабілізувати ситуацію в Молдові – що це означає для України

dffadffabcbeffe

РФ планує диверсії у Молдові, щоб привести до влади маріонетковий уряд та використати країну у війні проти України. Про це заявила президент країни Майя Санду, підтвердивши дані, про які раніше повідомляв український лідер Володимир Зеленський. Що зараз відбувається у Молдові? Як події можуть розвиватись далі? Що це означає для України? Портал “Коментарі” із цими питаннями звернувся до експертів.

Молдова могла б стати рятівним ключиком для РФ, яка веде неефективні воєнні дії в Україні Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак розмірковує так:

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,
щоб першими дізнатися про найважливіші події!

“Є думка, що тривожна активність навколо Молдови пов’язана зі спробою зрушити з мертвої точки врегулювання статусу невизнаного Придністров’я. Республіка очікує на підпис президента Санду на революційному “антисепаратистському” законі, який дозволить притягнути до відповідальності все керівництво Придністров’я (у цьому законі вперше в національному законодавстві з’являється термінологія “сепаратизм”). Для попередження цього сценарію Кремль підготував серію дестабілізуючих політичних заходів, які мають на меті усунення Санду та приведення до влади лояльних персон. У Москві розуміють, що лише політичними заходами здатні припинити спробу Кишинева дати старт політиці відновлення територіальної цілісності, порушеної війною 1992 року”.

До того ж, продовжує експерт, Кремль керується логікою досягнення бодай якихось видимих політичних успіхів та перемог у контексті неуспішної для нього загарбницької війни з Україною. І в Республіці Молдова для цього створено сприятливі передумови.

“По-перше, з осені в країні продовжуються штучні та керовані протести, організовані проросійськими силами – Партією комуністів, партією “Шор”, “Рухом за народ” та іншими. По-друге, в країні існує критична маса прихильників РФ, а більшість молдаван налякані війною Росії з Україною, що автоматично робить будь-які різкі політичні кроки Санду потенційно слабопопулярними та вибухонебезпечними. По-третє, наявність таких автономних анклавів як Гагаузія, що орієнтувалася ще раніше на Кремль, створює благодатний ґрунт для політичних заходів РФ на місцевому рівні. По-четверте, радикальні політичні події та організація масових заворушень неодноразово супроводжували історію сучасної Молдови. Варто згадати ситуацію, коли протестувальники у 2016 році увірвалися до парламенту. Слабкість правоохоронних органів та регулярної армії створює круту спокусу для російських спецслужб для повторення подібних дій, використовуючи завезений та місцевий ресурс”, – пояснює Олег Постернак.

Він упевнений, що з боку Санду та нового уряду буде потрібно оперативне та термінове зосередження на питаннях державної безпеки.

“Україна зацікавлена у збереженні легітимної влади в Республіці Молдова не лише з міркувань дружнього та стратегічного характеру, – наголошує експерт. – Перемога проросійських сил автоматично призведе до краху євроінтеграційного проекту Молдови та розширить потенційну військову загрозу для південного та центральних регіонів України з боку гібридних проросійських збройних формувань, які там могли б з’явитися внаслідок бездоганного виконання новим молдовським керівництвом вимог Росії. Молдова могла б стати рятівним ключиком для РФ, яка веде неефективні військові дії в Україні, зручним плацдармом для спроб вирішення проблеми захоплення Одеської та Миколаївської області, створення вразливості для Вінницької області. Стати етапом у діях, спрямованих на повторення спроби здобути жаданий Київ. Безумовно, ми зацікавлені в тому, щоб ці кремлівські плани пішли прахом”.

Як Молдова, так і Грузія допомагати нам у військовому розумінні не стануть, але спробують приєднатися під час розподілу переможного “пирога” За словами політолога, експерта Аналітичної групи “Левіафан” Миколи Мельника, він ще близько місяця тому зазначав, що РФ щодо Молдови, якщо вона хоче зберегти там вплив, залишається єдиний шлях — дестабілізація ситуації за допомогою проросійської партії “Шор”.

“Це не просто проросійська, а й консервативна сила. Вона наголошує на необхідності дружити з РФ, абстрагуватися від геополітичної ситуації (мовляв, Захід втягує нас у війну), не педалювати питання Придністров’я (тим самим підігруючи Кремлю). Мешканці Республіки Молдова справді дуже бояться війни. Тому “Шор” грає на цьому і має досить потужну підтримку”, — пояснює експерт.

Він зазначає, що президент Майя Санду це чудово розуміє. Можливо, саме з цим пов’язані перестановки в уряді, а також те, що до влади приходять силовики.

“Ставка на те, що вони зможуть заспокоїти ситуацію, не дати вуличним акціям, що роздмухуються “Шор”, вилитися у щось більше. Плюс – зможуть знищити осередки ворожих спецслужб, а також тіньове управління партією “Шор”. Фактично – агентуру Кремля, яка окопалася у Кишиневі”, – пояснює Микола Мельник.

Водночас, продовжує він, навіть якщо у Молдові розпочнеться агресивна боротьба з агентами Кремля всіх мастей, це навряд чи підштовхне офіційний Кишинів допомагати Україні більше, ніж він зараз допомагає. І точно не підштовхне влада Молдови до силового вирішення питання з Придністров’ям.

“Схоже, Молдова, як і Грузія, вважає, що питання невизнаних республік має бути вирішене за рахунок перемоги Україні у війні з РФ. Тобто допомагати нам у військовому сенсі ці дві країни, які самі втратили частину територій через дії РФ, не стануть. Але при розподілі переможного “пирога” спробують максимально взяти участь у цьому процесі, – прогнозує політолог. – При цьому Україні вигідно, щоб прозахідний політик Майя Санду залишалася у Молдові при владі. Адже простіше мати у суперниках лише т.зв. Придністровську Молдавську Республіку (ПМР), підконтрольну РФ, ніж усю Молдову”.

Читайте також на порталі “Коментарі” — у чому небезпека заяви Кулеби про удари по РФ – чого боїться ворог на дипломатичному фронті?