Все більш неспокійною стає ситуація навколо Молдови. Упродовж лютого з’явилася інформація, що РФ готувала там переворот, а офіційний Кишинів знову наполягав на демілітаризації Придністров’я. А 27 лютого стало відомо, що через загрозу безпеці один із найбільших лоукостерів Wizz Air припиняє з 14 березня польоти до Молдови. Що відбувається на тому напрямі – і як це може вплинути на хід російсько-української війни? Видання “Коментарі” із цими питаннями звернулося до експертів
Дестабілізація у Придністров’ї так чи інакше може торкнутися не лише Молдови, а й України Експерт програми “Міжнародна та внутрішня політика” аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич не сумнівається, що для Росії вигідна дестабілізація Великої Бессарабії (Придністров’я, Молдова, Румунія, південь Одеської області). За його словами, якщо у Придністров’ї відновлюється певний аналог збройного конфлікту, варто пам’ятати низку факторів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал,
щоб першими дізнатися про найважливіші події!
Він наголошує, що політичне поле Молдови розділене фактично порівну на умовно проєвропейські та умовно проросійські сили. І якщо дестабілізація торкається самої Молдови (де немає воєнного стану, а тому можливі мітинги, зіткнення з поліцією, перекриття доріг), це автоматично стає проблемою для Румунії. І, знову ж таки, для України, бо з Румунії до нас йде значна частина боєприпасів, нафтопродуктів. У результаті отримаємо, якщо не припинення, то уповільнення темпів відповідних поставок. Плюс, наголошує Ігор Тишкевич, доведеться відволікати додаткові сили України з фронту, щоб забезпечити стабільність та керованість своєї території на тому напрямку – навіть без заходу на територію Придністров’я.
Але провокації, спроби дестабілізації – більш ніж можливі, застерігає Ігор Тишкевич. Питання – коли та яким чином.
Провокація Росії в Молдові покликана спровокувати конфлікт лише силами внутрішніх протиборчих сторін Політолог Володимир Цибулько пояснює:
Але, продовжує експерт, провокація Росії в Молдові покликана спровокувати конфлікт лише силами внутрішніх протиборчих сторін, з метою, з одного боку, знести владу проєвпропейського президента Майї Санду (активістами проросійської партії “Шор”, додоністами тощо), з іншого – втягнути Кишинів ще й у сутичку на території колишньої Трансністрії (губернаторство Трансністрія – адміністративно-територіальна одиниця, утворена румунською владою на території частини окупованих Вінницькою, Одеською, Миколаївською областями Української РСР та лівобережної частини Молдавської РСР, під час Другої світової війни – прим. ред.).
Схоже, Москва розуміє, що вікно можливостей для того, щоби розіграти дестабілізаційну карту в Молдові – все менше Глава платформи Єдиний координаційний центр, політолог Олег Саакян упевнений, що стабільна Молдова є одним із невід’ємних елементів забезпечення нацбезпеки України. А тому вкрай важливими є мінімізація російського впливу, недопущення дестабілізації ситуації, посилення позицій РФ у Молдові. Тому, наголошує він, бачимо, що наші спецслужби активно допомагають молдавським у протистоянні розгойдування ситуації Москвою.
На його думку, схоже, Москва розуміє, що її позиції щодо Молдови стагнують, а вікно можливостей для того, щоби розіграти дестабілізаційну карту – все менше. Тому найближчим часом, припускає політолог, ми побачимо посилення ризиків через російську активність на тому напрямку.
Читайте також на порталі “Коментарі” – чому у Путіна з’явилися страхи щодо розпаду РФ – як прискорити перемогу над агресором.