Чим жила Україна та світ на тижні, що минає: що сталося найзнаковіше

ebecfbbccdecabde

Україна пережила черговий насичений подіями тиждень. Осінь перетекла в зиму, ми продовжуємо давати відсіч російській агресії, а “Коментарі” продовжують ще й збір експертних думок з аналізом тижня, що минає.

Як мінімум три важливі події відбулися тижня, що минає Політтехнолог Борис Тізенгаузен виділив три ключові події минулого тижня.

“По-перше – абсолютно нова риторика, яка пролунала, зокрема, від французького президента Макрона – про гарантії безпеки для РФ. Тобто, кажуть уже не про те, як Росія перемагатиме (і чи перемагатиме взагалі), а про те, щоб забезпечити певні гарантії безпеки саме їй. Як правило, так говорять про тих, чия поразка не викликає сумніву. Фактично, Кремль почав вустами європейських лідерів випрошувати гарантії, що Путін та його оточення не опиняться у Гаазі”, – зазначає експерт.

Зважаючи на все, продовжує він, це не ідея Макрона, а посил саме РФ. І для нас це позитивний сигнал, вважає Борис Тізенгаузен. Сигнал, який говорить про те, що російське керівництво думає про те, як вийти з війни, не те, щоб, зберігши обличчя, але зберігши хоча б свої свободу і життя.

“По-друге, Лукашенко знову заговорив про те, що НАТО нібито збирається нападати на Республіку Білорусь (РБ). До такої риторики він вдається постійно, коли Кремль намагається дотиснути його до повноцінного вступу у війну проти України. На цей раз “дотискати” приїжджав російський міністр оборони Шойгу. Але, схоже, знову безуспішно. Лукашенко у традиційній манері виправдовує не участь військ РБ у війні з Україною тим, що вони потрібні тут, у Білорусі, щоб охороняти її від міфічного гіпотетичного нападу НАТО”, – пояснює політтехнолог.

Третьою важливою подією минулого тижня Борис Тізенгаузен вважає обшуки СБУ у храмах і парафіях Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), а також те, що РНБО та президент продовжили відповідний наступ зі свого боку.

“Довгий час жодна влада в Україні не боролася із цим злом. Хоч чудово розуміла, кому підкоряється ця церква, чиї ідеї насаджує. Зараз процес зрушив з мертвої точки. І це безпрецедентний крок, – упевнений експерт. — Крок, який слід було зробити давно. Ідеї, які просувають і ієрархи УПЦ МП вищого рангу, і її представники нижчим рангом – це фактично методники роспропаганди щодо просування “русского мира”. Зрозуміло, що давно слід зайнятися цим. Якщо дотиснути цю історію до кінця – ми позбавимося одного з найпотужніших каналів просування ідей “русского мира” в Україні”.

Важливим моментом тижня, що минає, він вважає і затвердження ЄС “стелі” цін у 60 доларів за барель на російську нафту Політолог, співзасновник консалтингової компанії Good Politics Максим Джигун вважає, що тиждень, що минає, був багатим на події – і на фронті, і в політиці.

“На фронті напрямок Бахмута залишається для росіян пріоритетним. Вони знову і знову атакують розташовані в тому районі позиції ЗСУ. Ціною сотень смертей своїх солдатів, бездумними тактичними діями “комшарять” місто, намагаючись довести свою перевагу. Незважаючи на це, українські війська тримають там позиції, а також продовжують свої наступальні дії на низці інших напрямків. І не дають противнику перепочинку, можливості поповнити сили та запаси. Це хороший тренд, – упевнений експерт. – І він, схоже, буде продовжений. Найімовірніше – у напрямку Сватово-Кременна (Луганщина), можливо – в районі Мелітополя (Запорізька область)”.

Ще одним показовим моментом минулого тижня стала, на думку Максима Джигуна, відсутність масованих ракетних ударів з боку РФ по українській критичній інфраструктурі, включаючи енергетичну.

“Мені здається, що росіяни усвідомили необхідність економити боєприпаси. І чекають моменту, коли грянуть морози, а ми більш-менш відновимо свою енергоструктуру, щоб завдати нового удару – з максимальною шкодою. Президент періодично проводить Ставку, де постійно приділяється увага енергетичним питанням, у тому числі – удосконаленню системи ППО, зведенню захисних споруд на низці об’єктів тощо. Таким чином, поки росіяни нагромаджують сили для нового удару, ми накопичуємо можливості для його відображення”, – пояснює політолог.

Важливим та досить несподіваним він називає приїзд до України заступником держсекретаря США Вікторії Нуланд.

“Від неї пролунали чергові запевнення у підтримці нашої країни, віра у перемогу України. І це дуже важливо у ракурсі бажання президента Байдена, щоб Конгрес виділив понад 30 млрд доларів на підтримку України”, – наголосив Максим Джигун.

Крім того, він звертає увагу на розмову президента Франції Макрона із російським диктатором Путіним.

“Після цього Макрон почав просувати ідею якихось таємних, магічних гарантій безпеки для РФ. Мені здається, європейські політики давно повинні відійти від думки, що необхідно забезпечувати гарантії безпеки терористичній державі, якою є Росія. Але, як бачимо, той же Макрон продовжує грати у голуба світу. Незважаючи на відверті військові злочини, тероризм з боку РФ, незважаючи на масові вбивства українських громадян, тортури, депортації, геноцид, деякі європейські політики, на жаль, вірять у те, що Путіну просто потрібні певні гарантії миру та безпеки. Нам слід доносити до партнерів думку, що жодних гарантій безпеки для Росії не може бути, лише для України. А саме – виведення окупаційних військ з усіх наших територій, демілітаризація РФ тощо”, – наголошує політолог.

Серйозним моментом тижня, що минає, він вважає і затвердження ЄС “стелі” цін у 60 доларів за барель на російську нафту.

“Добре, що це питання рушило з місця, але погано, що обмеження ціни далеко не таке жорстке, як має бути, – вважає Максим Джигун. – Росія має втратити можливість отримувати доходи від продажу нафти, а за такої “стелі” вона їх точно не втратить”.

Читайте також на порталі “Коментарі” — ЗМІ опублікували факти підготовки Росії до нового ракетного удару по Україні.