Енергетична інфраструктура України потребує потужностей для накопичення “зеленої” електроенергії

bafcbadd

Наступні кілька років зростатиме об’єктивна необхідність в побудові “енергетичних ферм”, що дозволить накопичувати “зелену” електрику та використовувати її відстрочено. Продовжить зростати й потреба в потужних портативних джерелах живлення, що в першу чергу зумовлено збільшенням споживчого попиту на технології енергонезалежності. Експерти енергетичного ринку відмічають й нові зміни в законодавчому регулюванні через під’єднання до європейської енергетичної мережі.

І це не єдині трансформації, які відбудуться на ринку енергетики України в недалекому майбутньому.

Необхідність забезпечення персональної енергонезалежності в супереч монополії на централізоване постачання електроенергії стало одним із ключових питань обговорення на спеціалізованій події, що відбулася минулого тижня в столиці. До дискусії долучилися представники державних структур сектору постачання та розподілу електроенергії, технологічних компаній та головних торгових мереж України.

 

Останній час значно змінилися настрої побутових споживачів, які все більше уваги звертають на технологічні рішення для автономного енергозабезпечення. “Розумні будинки” та “домашні” електростанції набирають популярності ще й завдяки доступності технологічних рішень, які сьогодні присутні практично в кожному магазині загальнонаціональних торгових мереж. До того ж критичним є питання віялових відключень електроенергії чи форс-мажорної відсутності централізованого постачання електроенергії, що напередодні нового опалювального сезону є надзвичайно гострим. Тому персональна енергетична безпека стає ще одним фактором зростання попиту на технологічні рішення та створює об’єктивні передумови для трансформації енергетичної інфраструктури.

“Останніх пів року ми відслідковуємо значне зростання попиту серед українців на потужні накопичувачі електроенергії, щоб забезпечити енергетичну незалежність від централізованої мережі постачання електроенергії. Сьогодні ми можемо впевнено сказати, що ринок портативних зарядних станцій сформувався і далі буде зростати.” — коментує Валерій Яковенко, співзасновник компанії DroneUA, національного системного інтегратора інноваційних рішень. – “До того ж портативні станції чи простіше потужні повербанки, які можуть живити будинки протягом кількох діб, відкривають кардинально нові можливості для персональної енергонезалежності та мобільності. І це стимулює не тільки населення, а й бізнес надавати перевагу екосистемним технологічним рішенням для автономного електрозабезпечення. Варто сказати, що Україна входить в топ країн Європи за темпами зростання попиту”.

В комбінації з потужностями генерації альтернативної енергетики, які в Україні наприкінці минулого року наближалися до 8,5 ГВт, тренд на технології накопичення електроенергії відкриває абсолютно новий ринковий сегмент – зберігання та відтерміноване використання електроенергії.

“Сьогодні на ринку електроенергетики сформувався значний профіцит, через який страждають генеруючі потужності “зеленої” енергетики всупереч діючому законодавству. Тому наявність технологічних рішень для накопичення електроенергії – стають досить перспективними.” — коментує Станіслав Ігнатьєв, Голова Ради Української Асоціації відновлювальної енергетики, Радник Офісу Президента з питань енергоефективності. – “Можливості формування розподіленої генерації через окремі приватні юніти (домогосподарства) — це ще один інструмент для ринку балансуючих послуг та гарантування персональної енергетичної незалежності.”

В торговій мережі Епіцентр К також говорять про зростання попиту на технології портативної енергетики. “Згідно даних з відкритих джерел загальний об’єм ринку портативних електростанцій, в тому числі дизельних та бензинових, до 2026 року складе близько 5 млрд доларів. З них об’єм ринку лише акумуляторних зарядних станцій становитиме від 400-500 млн доларів. Згідно наших розрахунків об’єм ринку України по споживчим акумуляторним зарядним станціям цього року складе від 5 до 6,5 млн доларів. – Антон Заніздра, Заступник керівника департаменту “Споживча електроніка” Епіцентр К. – “З кінця минулого року технології портативних зарядних станцій в мережі представлені брендом EcoFlow. З моменту виведення на полиці наших офлайн та онлайн магазинів щомісячний товарообіг по цій торговій марці складає мільйони гривень та продовжує зростати в геометричній прогресії. Попит буде зростати і надалі, бо кожен клієнт розуміє практичну цінність самої технології і переваги товарів бренду EcoFlow.”

І така ситуація не лише в Епіцентрі К. Компанія DroneUA підтверджує факт того, що сьогодні на ринку України вже сформувалася ціла екосистема партнерів, які пропонують портативні зарядні станції EcoFlow. А це свідчить, що інфраструктура ринку енергозабезпечення побутових користувачів та бізнесу буде змінюватися, відходячи від монополії держави.