Напередодні нового – 2023-го року експерти продовжують ділитися з виданням “Коментарі” прогнозами та очікуваннями. Яким буде він для України, що важливо розуміти нашим громадянам, до чого готуватись – читайте у матеріалі порталу “Коментарі”.
Зовнішньополітична підтримка України, солідарність із українцями – це основний тренд ключових світових лідерів Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Ковальчук розмірковує так:
“Перш ніж виходити на прогнози на наступний рік, важливо спокійно і благополучно завершити 2022-й. Не виключено, що передсвятковими днями буде спроба з боку РФ в черговий раз усе затьмарити або ускладнити для українців. Але ми явно навчилися не будувати великих тривалих планів. Як особисті, так і державні. Важлива навичка — вміння радіти малому, буде дуже доречною і в кінці цього року, і в новому, і взагалі в майбутньому. Якщо перестати зачаровуватись, то й розчарувань буде менше”.
На думку аналітика, фінансова допомога від донорів і партнерів буде і 2023-го, але вона не хлине як цунамі, а йтиме зрозумілими, підзвітними потоками. А отже, закриватиме проблеми поступово.
“Сліди війни змити-забути як страшний сон не вийде. Але важливо, що зовнішньополітична підтримка України, солідарність із українцями – це основний тренд ключових світових лідерів. Саме це вони наголосили у своїх різдвяних зверненнях до своїх народів. Питання лише у тому, як щодня конвертувати цю підтримку та солідарність у необхідне для України. Але це вже наша робота”, – акцентує Олександра Ковальчук.
Вона також прогнозує, що у першому кварталі 2023-го гуманітарні та енергетичні виклики залишатимуться у пріоритеті – нарівні з військовими.
Велика надія на прогнози “війна триватиме до кінця весни” Голова Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президент Асоціації інвесторів в Україні, учасник територіальної оборони Андрій Кривонос акцентує, що 2023-й стане першим очікувано важким, на відміну від 2022-го (важкого, чого не очікувалося), та 2020 та 2021, (важкі, пандемічні). І ми маємо бути готові продовжувати захоплювати весь світ своїми стійкістю та мужністю.
“Важливим кроком є наявність ухваленого бюджету на 2023 рік. Важливо, що й громади, особливо деокуповані, встигли збалансувати свої бюджети із пропозиціями “центру”, щоб більш-менш планово здійснювати оновлення території, – зазначає експерт. – Згадаймо, що у 2021 році розпочалася дискусія – коли закінчується термін поточного скликання Верховної Ради. І частина юристів наголосила на тому, що у 2023 році мають бути вибори. Поряд із цим у деяких громадах також закінчується термін повноважень місцевих голів. Для зниження напруги юристам, Центрвиборчкому та законодавцям слід заздалегідь подумати, як перенести вибори на повоєнний час. Незважаючи на значну потребу в оновленні депутатських складів, проведення виборів є ризиковим як з погляду безпеки, так і соціальної напруги. Однак це не означає, що пошук способів відкликання мандатів у заборонених партій, колаборантів, ми повинні зупинити до Перемоги. Очищення влади слід прискорювати, інакше громади самі зроблять свій вибір – і сміттєві баки для Партії регіонів зразка 2013-2014 років будуть виглядати дрібницею”.
Андрій Кривонос не виключає у новому році локальних бунтів через порушену соціальну справедливість, а також корупцію. Він наголошує, що мало залишилося в Україні людей, які просто спостерігатимуть за відвертими зловживаннями на всіх рівнях.
“Цього року Україна потрапила на перше місце у пошуках в інтернеті, нам зацікавлений весь світ. Але, якщо ми просто намагатимемося споживати плоди цього, не додаючи нових смислів, зацікавленість втратиться. Це – важливий напрямок для міжнародної роботи, – вважає експерт. – Велика надія на прогнози “війна триватиме до кінця весни”. При цьому суспільство звикає до війни і більш концентрується на внутрішній здатності пережити тривалішу – заради справжньої Перемоги. Тому серед очікувань – ще більша відкритість влади на всіх рівнях. Не буде такої відкритості – не буде Перемоги”.
Україна у 2023-му стримає наступ ворога та звільнить нові території, доб’ється тріумфу у наступі та обороні Координатор напряму міжнародної політики Центру політичних досліджень “Доктрина” Денис Москалик упевнений, що наступного року варто очікувати на нову важку військову кампанію на фронті.
“Росія зараз насичує війська мобілізованими, готує достроковий випуск із військових училищ у першому кварталі 2023 року. Вона має намір проводити активні наступальні операції, зокрема із півночі, з території Білорусі. Серед потенційних цілей – Чернігівщина, Київ та Волинь. У свою чергу, ЗСУ отримують нові озброєння та активно готуються до звільнення окупованих територій. Україна 2023-го стримає наступ ворога і звільнить нові території, доб’ється тріумфу у наступі та обороні”, – прогнозує експерт.
На зовнішньополітичній арені, на його думку, Україна отримуватиме все більше підтримки – у тому числі у вигляді озброєнь та грошей на підтримку економіки. Це допоможе контролювати ситуацію в країні і перемагати на фронті, де бойові дії активізуються.
“Ситуація на світовій арені ставатиме все більш нестабільною через загострення протиріч між країнами, зокрема між таборами демократій та диктатур. Рік пройде під знаком війни в Україні та загрози нових воєн у майбутньому. Росія продовжить отримувати підтримку від Ірану, КНДР та Китаю, які постачатимуть їй більше зброї та комплектуючих. У небі України буде більше дронів і, ймовірно, ракет із Ірану, – вважає Денис Москалик. – Але вирішуватиметься і проблема з енергетикою та ударами по інфраструктурі – шляхом закупівлі та ремонту обладнання, а також посилення нашої ППО”.
Читайте також на порталі “Коментарі” — у Путіна хочуть провести вибори на окупованих українських теренах: вже визначено дату.