Карпатські сувеніри “з характером”: чим здивує легендарний край?

Втіленням народного колориту та гостинності Карпат вважаються автентичні вироби, майстерність і краса яких здатні підкорити серце найвибагливішого поціновувача. Рукотвори використовують традиційні для даної місцевості матеріали: деревину, глину, шкіру тварин, вовну тощо. Плануючи відпочинок в Карпатах, радимо заздалегідь дізнатися про вироби місцевих майстрів і про популярні локації їх продажу.

Найпопулярніші сувеніри Карпат

Виробам притаманний особливий визначний і всенародно улюблений стиль:

  • Гуцульські ліжники — виготовлені у ручний спосіб з натуральної вовни, барвники теж природні. Ліжник може використовуватися як ковдра, покривало, килим на підлогу або стіну, плед.
  • Карпатська кераміка. Місцеві гончарі пропонують дивовижне різноманіття технік виготовлення та оздоблення. Косівський посуд відомий з XV ст., відрізняється унікальним стилем розпису та палітрою з трьох кольорів — жовтого, зеленого і коричневого. Молочена (молочна) кераміка перед випалом занурюється у жирне молоко, що надає характерного забарвлення «хлібної скоринки» та відмінних експлуатаційних властивостей. Гаварецький посуд відрізняється насичено-чорним кольором і лаконічним візерунком.
  • Сувеніри з деревини — є яскравим втіленням гуцульської культури, з її міфологією та символікою. Витончений геометричний орнамент прикрашає найрізноманітнішу сувенірну продукцію, від шкатулок і дерев’яного посуду до настінних календарів, масажерів і «гетьманської» булави.
  • Одяг і прикраси. Повсякденні та святкові вишиванки, серветки, рушники, скатертини та сумочки переливаються всіма барвами у промінні яскравого гірського сонця. Кожний регіон західної України має власний стиль вишивки: сокальська, городенківська, яворівська, гуцульська, бойківська тощо. Вишуканим доповненням  стануть автентичні прикраси з бісеру (ґердан, силянка, пояс та інші).

Де придбати оригінальні вироби народних майстрів?

Місцеві сувенірні ринки можна впевнено назвати музеями просто неба, адже таку кількість витворів народного мистецтва можливо зустріти хіба що на столичному Андріївському узвозі або на знаменитому Сорочинському ярмарку. Один з найчисленніших ринків Закарпаття знаходиться на Яблуницькому перевалі, не поступається йому навіть ярмарок у Яремче. Поціновувачам гуцульських вишиванок краще одразу вирушати в Коломию. Недалеко від Косова розташований славнозвісний Смоднянський базар, він входить до списку 10 найбільших сувенірних ринків України. Відчути гуцульський колорит та придбати цікаві речі можна також у селі Кути та Іза, Верховині, Ужгороді, Рахові та інших куточках західної України.