Насіння овочевих культур: особливості вибору

Поряд із зерновими овочеві культури входять до переліку найпопулярніших як у невеликих фермерських господарств, так і крупних с/г компаній. І в цьому немає нічого дивного, оскільки овочі складають основну частину раціону переважної більшості людей. Картопля та буряк, морква й цибуля, томати – все це та багато іншого людина вживає практично щодня. Крім того, продукція, що не відповідає товарним нормам, застосовується як корм для тварин.

При цьому варто зазначити, що врожайність таких культур залежить від багатьох чинників. Найголовніший з них – якість посівного матеріалу. Тому кожному підприємству, що займається вирощуванням даної продукції, важливо закуповувати якісне насіння овочів. Це можна зробити в спеціалізованій компанії Agrimatco. В її каталозі присутня величезна кількість сортів як найбільш затребуваних, так і культур, що рідко вирощуються в Україні.

Яке насіння вибрати

Як і у випадку з будь-якими іншими культурами, посадкові матеріали овочів можна поділити на дві категорії. Це:

  1. Біологічно чисті сорти. Сьогодні така продукція практично не використовується у сільському господарстві, оскільки не відрізняється високою стійкістю до негативних факторів. Крім того, рівень схожості цих овочів не може задовольнити наявні у с/г компаній потреби.
  2. Гібриди. Ці сорти відомі під маркуванням F1. Купити насіння овочів оптом цього типу рекомендовано кожному господарству. На відміну від чистих сортів, ці рослини відрізняються практично 100 % схожістю, показують відмінну врожайність, а також стійкі до посух, хвороботворних мікроорганізмів та інших чинників.

Що ж до найбільш затребуваних у покупців овочів, то серед них є картопля й томати, огірки та капуста, морква та цибуля. Саме на них і роблять ставку більшість с/г підприємств.

Оброблення насіння перед посівом

Для забезпечення високих показників урожайності постачальники посівних овочевих матеріалів використовують різні технології поліпшення їх якісних характеристик. При цьому залежно від способу підготовки їх поділяють на:

  • драже. Мають оболонку з поживних речовин, які насичують насіння необхідними для їх росту та розвитку компонентами відразу ж після попадання в грунт;
  • плазмовані. Такі зерна піддаються спеціальному обробленню в газовому середовищі, що сприяє покращенню їхньої продуктивності й стійкості до різних захворювань;
  • гелеві, які обирають у разі посадки культур у регіонах із незначним рівнем опадів. Речовина сприяє збереженню вологи всередині насіння.

Також на ринку є калібровані посадкові матеріали. Вони відрізняються рівномірними розмірами та формою, тому дають однакові паростки.