Одна з найбільш серйозних проблем, що постають перед кожним стрільцем-початківцем – вибір прицільного пристосування. Що краще коліматор чи оптичний приціл? І ми спробуємо зараз їх порівняти за різними характеристиками та особливостями застосування. А, і механічні прицільні пристрої ми розглядати не будемо, оскільки це і так база, з якої всім потрібно починати вчитися стріляти.
Ціна виробу
Якщо коротко, то середня оптика буде дорожчою за середні коліматори. Що кумедно – дешеві оптичні приціли з мінімальним збільшенням та іншими параметрами, будуть дешевшими за прості коліматори, а наворочені гаджети від яких-небудь Swarovski, Zeiss або March – на порядок дорожчі.
Складність знайти щось нормальне
Розкид за якістю та функціоналом у оптики значно більший. Тому купувати її варто, керуюся конкретними рекомендаціями досвідченіших колег чи авторів гайдів на Ютубі, які реально показують, як їх використати. З коліматорами все набагато простіше – можна навіть орієнтуватися на поради продавців-консультантів.
Дальність
Коліматори не дають збільшення. Взагалі. Тому підходять для стрільби на коротких і з деякою натяжкою і після великої кількості тренувань – на середніх дистанціях. Будь-який оптичний приціл без проблем дозволяє стріляти на середній дистанції і далі. А наскільки далі – залежить від навичок стрільця та збільшуючої сили гаджету.
Призначення
У країнах з більш продуманим збройовим законодавством, коліматори ставляться або на зброю, призначену для оборони будинку, або на гладкоствольну для полювання загінного, самотопом, бродового та інших аналогічних видів, де стрілянина ведеться на середніх і коротких дистанціях. Оптика – виключно для стрілянини на далеких дистанціях по нерухомих або повільно рухомих цілях, тобто – для полювання із засідки, з підходу або скрадом.
Складність використання
Приблизно однакова. Якщо мисливець вже освоїв механічні прицільні пристрої, то що до коліматора, що до оптичного прицілу, він звикне швидко. Але вважається, що користуватися коліматором простіше – не потрібно вносити жодних особливих поправок, враховувати балістику, ставити складні прицільні сітки.
Сумісність із пневматикою
Тут коліматор набагато краще, оскільки і стрілянина ведеться на відносно коротких дистанціях, і сама конструкція коліматорних прицілів набагато краще переносити складну двокомпонентну віддачу, наприклад, при використанні пружинно-поршневих конструкцій.
Універсальність
У коліматорів краще. Їх можна ставити і на пістолет, і на помпу, і на класичну гладкоствольну двостволку, і на нарізну AR15. У оптики в цьому плані дещо складніше – доведеться підбирати конкретні моделі під кожну ситуацію.
Стрільба при поганій освітленості
Коліматор краще, але тільки якщо в ньому є активне підсвічування. В інших ситуаціях – приблизно однаково. Хіба що на оптику рекомендується ставити лінзи з просвітленням – так вони більше світла вловлюватимуть у сутінках.
Стрільба по мішенях, що рухаються
Коліматор не обмежує поле зору, тому з його допомогою простіше стежити за кількома об’єктами, що швидко пересуваються, одночасна. Наприклад, за птахами, що злітають, при полюванні самотопом.
Складність обслуговування та догляду
У середньому, з коліматорами простіше. Вони легше переносять випадкові удари, не особливо бояться пилу та вологи, майже не вимагають дбайливого протирання та використання захисних ковпачків. Хіба батарейки потрібно регулярно міняти.