Прогноз для України: що знакового очікувати найближчого тижня

fbfdaebacebda

У воєнний час, коли ситуація динамічно змінюється, або той чи інший рух на фронті російсько-української війни відображається на всіх сферах життя, важко робити якісь прогнози. І все-таки є певні заплановані речі, якісь анонсовані події і обставини, які більш-менш прораховуються. І їх спеціально для видання “Коментарі” проаналізували експерти.

Основна інтрига – чи вдасться змусити Україну до переговорів Директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, конфліктолог, доктор політичних наук Григорій Перепелиця вважає, що ситуація на фронті істотно не зміниться.

“Прогноз, що наступного тижня ЗСУ звільнять правий берег Херсонської області – навряд чи реальний. Як і те, що російські регулярні війська та “вагнерівці” візьмуть Бахмут на Донеччині. Фронт стабілізувався, незважаючи на те, що окупанти проводять масовані атаки, – зазначає експерт. – На Луганщині, де особливо спекотно по лінії Сватово-Кременна, також особливих змін не передбачається. Росіяни встигли туди повернутися після поразки під Лиманом і збудувати досить потужну оборону. Протягом тижня наші війська штурмують ці позиції, але не можуть просунутися. Тобто фронт завмер. І очевидно, протягом тижня на сході та півдні продовжуватимуть позиційні бої, але без суттєвого просування якоїсь із сторін”, – зазначає експерт.

Щодо півночі, загроз з боку Білорусі, то поки, на думку Григорія Перепелиці, білоруські та російські війська там не готові до наступу з метою перерізати шляхи постачання майбутнього ленд-лізу.

“Наразі противник зробив ставку на масовані удари дронами та ракетами по західній частині нашої країни, де проходять відповідні комунікації. Але великого успіху тут не досягли”, – каже експерт.

З лендлізом, за його словами, поки що не все ясно. США оголосили новий пакет допомоги Україні, куди включено 240 бронетранспортерів, 90 танків тощо. Але питання – чи це лендліз чи якась інша програма. Однак очевидним є збільшення поставок західного озброєння, і вони нарощуватимуться, упевнений Григорій Перепелиця.

“Якщо говорити про політичну сторону, то наступний тиждень пройде у приготуванні наміченої на середину листопада на Балі зустрічі “Великої двадцятки”. Байден чітко дав зрозуміти, що не має наміру зустрічатися там з Путіним, якщо той приїде туди, – зазначає експерт. – Основна інтрига – чи вдасться змусити Україну до переговорів. Такі спроби були з боку Ердогана, канцлер Німеччини Шольц на цьому тижні їздив до Китаю, де йому, думаю, натякали про необхідність швидше посадити Київ і Москву за стіл переговорів. Щоб врятувати російські війська від поразки, що насувається. Ініціаторів таких переговорів уже чимало, зокрема серед “двадцятки”. Навіть із Білого дому пішов посил українському керівництву – зробіть хоча б вигляд, що готові до переговорів. Ця тема активно розкручується і продовжить розкручуватись, насамперед, з ініціативи країни-агресора, якій перемир’я необхідне для перегрупування військ. Втрати росіян значно зросли, як і техніці, і у особовому складі. Вони кидають необстріляних мобілізованих одразу у бій. І ЗСУ значно легше їх знищувати, ніж коли були жорстокі бойові дії із залишками елітних підрозділів та з’єднань сухопутних військ РФ”.

Багато чого в економічному плані залежить від успіхів на фронтах Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін вважає, що нас наступного тижня точно чекає реакція на ухвалений 3 листопада загалом бюджет.

“Чекаємо на його підписання президентом як закону, глибший аналіз економістів з приводу тих цифр, що прописали у головному фінансовому документі, – каже експерт. – Багато чого в економічному плані залежить від успіхів на фронтах. Все чисто психологічно. Йде підготовка до звільнення правого берега Дніпра, включаючи Херсон. Буде це наступного тижня чи ні сказати складно. Але настрій позитивно-очікуваний. Курс, гадаю, залишиться у тих самих рамках, що й зараз. Зернова ініціатива відновилася, кораблі йдуть, це також додає позитиву “.

Щодо проміжних виборів до Конгресу США (заплановано на 8 листопада) та їхніх можливих результатів, то, на думку Олега Пендзіна, важливо зрозуміти наступне – зовсім не випадково цього тижня до Києва приїжджав радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

“Думаю, було надано певні гарантії, що, незалежно від результатів виборів, обсяг допомоги Україні не зміниться, – пояснює експерт. – Більше того – перелік тих пунктів, які вважатимуться перемогою у цій війні, заради чого і працюють зараз і ЗСУ, і наші партнери, повністю відповідає нашому розумінню. Не виключаю, що формально українська влада, як того хотіла б закордонні партнери, заявить про готовність до переговорів з росіянами. Але лише за умови, що ті повністю покинуть наші території станом на міжнародно визнані кордони 1991 року. Зрозуміло, що це ні до чого не спричинить”.

Продовжить активно розвиватись ситуація навколо ІрануНа думку експерта Українського інституту політики Миколи Спіридонова, серед основних подій наступного тижня – вибори до Конгресу США, наростання напруги навколо Ірану та фіналізація підготовки до саміту “Великої двадцятки”, який відбудеться 15-16 листопада.

“На виборах до Конгресу є добрі перспективи перемоги у республіканців. Але на підтримці України це навряд чи позначиться, вважає експерт. – На цю тему існує двопартійний консенсус. І при голосуваннях як мінімум половина республіканців виступатиме за подальшу допомогу Україні. І практично всі демократи. Інформаційний шум, коли окремі республіканці заявляють про необхідність скорочення такої підтримки, не означає позицію партії загалом. Тож не буде жодного негативу для України у разі можливої ​​перемоги республіканців на цих проміжних виборах”, – вважає Микола Спіридонов.

Він упевнений, що продовжить активно розвиватися ситуація навколо Ірану, який постачає РФ досить багато сумнозвісних дронів-камікадзе і, ймовірно, поставить ракети.

“Робиться це вочевидь не просто так. Є підозри, що Іран отримав від РФ ядерні технології. Саме тому він, схоже, нагнітає ситуацію навколо Ізраїлю та Саудівської Аравії. Зрозуміло, що РФ вигідно створити ще одне вогнище протистояння у світі, щоб були менш консолідовані санкції проти неї. Сподіваюся, ситуація не вийде з-під контролю, другої великої війни не станеться, хоч ситуація залишається напруженою”, – зазначає експерт.

Щодо саміту G20, то тиждень напередодні його проведення прояснить, на думку Миколи Спіридонова, чи поїде туди Путін.

“Якщо поїде, можуть бути різні несподіванки, – зазначає політолог. – Деякі експерти навіть не відкидають можливості його арешту. Як мінімум, на російського президента чекає тотальний ігнор і дуже складні переговори. Тому маю сумнів, що він туди поїде. Щодо президента України, то Зеленський ухвалив правильне рішення виступати в режимі онлайн. Як верховний головнокомандувач він залишається в Україні, поки йде війна. Практика показує, що й виступаючи з відеозв’язку він залишається чи не найцитованішим політиком у світі. Тож ця стратегія виправдовується. Від саміту ж ми чекаємо, що найвпливовіші країни світу проведуть з РФ виховну роботу, пояснюючи, що з агресією настав час закінчувати”.

Читайте також на порталі “Коментарі” — війна дронів в Україні: як завадити посиленню Росії за рахунок Ірану.