Противірусні препарати набирають популярності. У періоди підвищеного зараження ними користуються як дорослі, так і діти. Вони є ефективною допомогою в боротьбі з вірусними інфекціями, борються з неприємними симптомами та запобігають їх появі. Вони доступні у вільному продажу та можуть використовуватися як тимчасово, так і профілактично.
Види противірусних препаратів
Противірусні препарати для дорослих діють безпосередньо на віруси, вбиваючи їх. Оскільки віруси відповідають за спричинення сезонних захворювань, таких як грип, при його появі рекомендуються противірусні препарати. Противірусні препарати від грипу включають дві групи:
- амантадин і ремантадин — це препарати, що належать до так званого старшого покоління. Вони вражають лише вірус грипу А. Більше того, їх вживання пов’язане з можливістю виникнення неприємних захворювань, включаючи навіть стійкість до діючих речовин;
- інгібітори нейрамінідази — це препарати, що належать до так званого нового покоління. Вони діють як проти вірусів грипу А, так і групи В. Вони також мають менше побічних ефектів.
Як діють противірусні препарати
Основні інгредієнти противірусних ліків осельтамівір та занамівір, за хімічним складом подібні до субстрату ферменту, який називається нейраміндаза. Це робить осельтамівір та занамівір його селективними інгібіторами. Нейрамінідаза міститься у вірусах грипу, які використовують її для руйнування клітинних мембран під час зараження. Завдяки використанню цього ферменту віруси проникають всередину клітин і поширюються по тканинах. Інгібітори нейрамінідази запобігають виходу вірусу із зараженої клітини та проходженню через тканини дихальної системи. Як результат, здатність нових вірусів інфікувати решту тіла погіршується.
Осельтамівір найчастіше випускається у вигляді твердих препаратів — таблеток. Занамівір, навпаки, доступний у вигляді порошку, який доставляється з інгалятора.
Для кого призначені противірусні препарати?
Противірусні ліки призначені для людей, у яких розвиваються симптоми грипу чи інших захворювань. Особливо рекомендується приймати їх у разі захворювань, що викликають важкі симптоми, такі як лихоманка, відчуття слабкості, напади задишки.
Слід зазначити, що не всі, хто страждає на грип, потребують прийому противірусних препаратів. Значна частина пацієнтів одужує без фармакологічного та лікарняного лікування.
Противірусні препарати можна вводити людям, які входять до групи високого ризику, наприклад:
- жінки, які очікують потомства та годування груддю,
- діти до 5 років,
- літні люди,
- люди, які страждають на хронічні захворювання, такі як астма, хронічна обструктивна хвороба легень, недостатність кровообігу,
- медичні працівники, вихователі дитячих садків та працівники будинків престарілих.
Лікування противірусними препаратами
Важко чітко оцінити, скільки часу має тривати лікування у випадку використання противірусних препаратів. Зазвичай рекомендується приймати ліки від 5 до 14 днів. Після зникнення симптомів захворювання прийом препарату слід продовжувати ще 1-2 дні. Якщо після закінчення 2 тижнів лікування стан здоров’я не покращиться, слід звернутися до лікаря.