Стало відомо, де може спалахнути нове протистояння між Заходом та Росією

bccefadceef.jpg

Арктика довгий час залишалася осторонь геополітики. Але зміна клімату спричинила незвичайний рівень активності у віддаленому полярному регіоні, тому зіткнення стратегічних інтересів та танення льоду можуть призвести до глибоких змін. Як передає портал “Коментарі”, про це пише “Bloomberg”.

Видання зазначає, що управління Арктикою раптово опинилося під питанням через ізоляцію Росії, найбільшої арктичної держави, через її війну проти України. Арктична рада – головний орган співробітництва між вісьмома країнами, які мають спільну опіку – перебуває у виваженому стані. Його засідання було припинено з минулого року, і ніхто не впевнений, що станеться після 11 травня, коли Росія має передати голову ротації Норвегії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,
щоб першими дізнатися про найважливіші події!

Посол Данії в Арктиці Томас Вінклер заявив, що РФ залишається членом ради, тому “в принципі” буде залучена до прийняття рішень та заходів. Проте статус-кво Арктики під загрозою, що може зашкодити науковому співробітництву. Все це ускладнюється потеплінням та гонитвою за арктичні ресурси.

Як повідомляє “Bloomberg”, суперечка за межі та великі суверенні права триває між Данією, Канадою та росіянами. При цьому Арктика є стратегічним пріоритетом, зокрема, для глави Кремля Володимира Путіна. У березні він підписав документ, з якого прибрали формулювання “конструктивної міжнародної співпраці”. Там є зобов’язання дати відсіч “недружнім країнам”, які хочуть мілітаризувати регіон, та встановити тісніші зв’язки з неарктичними країнами, які “проводять конструктивну політику щодо Росії”. Під цим, мабуть, мається на увазі Китай, який має інтереси в полярному регіоні.

Видання нагадує, що США ще одна арктична держава. Як йдеться у заяві Державного департаменту, Штати залишаються відданими регіону та раді, але дії Росії у веденні війни проти України “гальмують співпрацю, координацію та взаємодію, що характеризують роботу Арктичної ради”. Крім того, Фінляндія подала заявку на приєднання до Організації Північноатлантичного договору у відповідь на агресію Путіна і була прийнята 4 квітня. Журналісти звертають увагу: якщо припустити, що врешті-решт приєднається і Швеція, то Росія стане єдиною арктичною державою, яка не є членом Альянсу. Усі сторони добре усвідомлюють стратегічне військове значення регіону, оскільки танення відкриває нові маршрути для кораблів та підводних човнів. Це лише набуло значення внаслідок агресії Москви.

“Зараз Північний полюс — одне з найчистіших місць на Землі — належить усім і нікому. Після того, як усі геологічні докази будуть відсіяні, дороги для Арктики не буде”, — йдеться в матеріалі Bloomberg.

Також видання “Коментарі” повідомляло – про що говорять вибухи, що почастішали, на території РФ – до чого це може призвести. Експерти детально проаналізували ситуацію.