Posted in

Тіньовий флот Росії перемістився до міжнародних вод

fbafbdaabbec.jpg
fbafbdaabbec.jpg

Так званий “тіньовий флот” Росії перемістив перевантаження нафти з Лаконської затоки біля Греції до міжнародних вод. Грецьку владу непокоять потенційні розливи нафти у більш неспокійному відкритому морі. Про це повідомляє грецьке видання Thema.gr.

Чому тіньовий флот змінив свої маршрути?

У відповідь на посилення режиму санкцій, “тіньовий флот” перемістився з Лаконської затоки до міжнародних вод, де уникає контролю, перевантажуючи нафту з судна на судно. Як зазначає видання, Греція військовими навчаннями “витіснила” цей флот з Лаконської затоки до “трикутника” островів Хіос-Самофракія-Лемнос. Перевалка здійснюється з судна на судно (STS), оскільки ЄС намагається контролювати контрабанду, з якої Путін фінансує війну.

Які ризики пов’язані з перевантаженням у міжнародних водах?

Грецька влада стурбована, що до Егейського моря потрапить нафта, оскільки перевалка здійснюється у відкритому морі за поганих погодних умов. На відміну від більш спокійних вод Лаконської затоки, Північно-Східне Егейське море є відкритим і складним. Через сильні вітри і шторми існують серйозні ризики катастроф і шкоди навколишньому середовищу.

Зростання обсягів перевалки в Північному Егейському морі зачіпає питання безпеки, екології, судноплавства та геополітики. Греція забезпечує дотримання санкцій ЄС і водночас балансує між національною та регіональною безпекою. “Це більше, ніж просто переміщення судноплавства. Це прорахована відповідь на посилення режиму санкцій і зростання геополітичної напруженості”, – зазначає видання.

Додамо, що журналісти з’ясували, що танкери “тіньового флоту” Росії скидають нафту в європейські води. За даними SourceMaterial, тільки протягом останнього року щонайменше п’ять російських танкерів, які обходять санкції, залишили сліди нафтових розливів біля берегів Європи.

Нагадаємо, що рік тому повідомлялося, що ВМС Греції на чотири місяці продовжили серію військово-морських навчань у Лаконійській затоці, збільшивши їх до десяти місяців. Греція рекомендувала судам уникати цього району у зв’язку з військовими навчаннями.

Європейський Союз готує правові підстави для зупинки танкерів “тіньового флоту” Росії у Балтійському морі. У новому, 19-му пакеті санкцій планує додати ще 120 нафтотанкерів із “тіньового флоту”, збільшивши його “чорний список” до 568 суден.

У липні Росія експортувала морем 25,3 млн тонн нафти і нафтопродуктів, і більше половини цього обсягу (55%) транспортували танкери G7+, що на 2% менше порівняно з червнем. У серпні, за даними Моніторингової групи “Інституту Чорноморських стратегічних досліджень”, танкери, що перебувають під санкціями ЄС, США, Великої Британії, перевезли 43,6% морської нафти РФ.

The New York Times повідомляє, що Росія зуміла обійти західні санкції, створивши “тіньовий флот” нафтових танкерів. Близько 17% від усіх діючих суден такого класу використовується для перевезення російської нафти.