В Одеській області обрали кращих волонтерів та благодійників

aeeaccffedcfb

Міжнародний експертний клуб та рейтингове агентство “ElitExpert” вирішили підтримати гуманітарні та волонтерські організації Одеської області у складні часи нової вітчизняної війни, коли люди вже втомлюються допомагати іншим. На сайті Національної рейтингової платформи проходило народне онлайн-голосування. Відтак організатори опублікували його результати.

Щоб знов привернути увагу суспільства до волонтерського руху, з 1 по 15 серпня проходило голосування  за найкращих благодійників та волонтерів Одеського регіону, список яких раніше сформував Міжнародний експертний клуб, рейтингове агентство “ElitExpert” та незалежні експерти.

Важливо зауважити, що всі представлені у списку організації вже є переможцями, тому що з багатьох претендентів в рейтинг увійшли лише ті гуманітарні організації, чия історія є повністю прозорою і не викликає жодних сумнівів, а нинішня діяльність мотивує та надихає суспільство в умовах війни.

Але, тим не менш, оргкомітет віддав право визначити найкращих із найкращих самим українцям – обрати саме тих, кому вони довіряють найбільше.

Окремо Міжнародний експертний клуб та рейтингове агентство “ЕлітЕксперт” щиро дякує за допомогу у складанні рейтингу та всеобічну інформаційну підтримку телеграм-каналам “Одеса, як вона є”, “Курс Одеса”, “Одеса Інфо”, “Одеса без цензури”, “Подслушано Одеса”, інтернет-виданням “Одеса онлайн”, “Волноріз” та ін.

Перше місце у народному голосуванні із впевненим відривом зайняв Благодійний фонд “Тримай”. Зауважимо, що це дуже молодий фонд, що утворився лише після початку повномасштабної війни.

Як каже засновниця фонду Юлія Федорова, все почалося з телеграм-каналу “Взаємодопомога 7:40”, який вона зі своїми друзями створила на третій день війни. Ідея чату була в тому, щоб люди, які хочуть допомагати, та люди, яким потрібна допомога, знаходили одне одного — саме це пізніше виросло у благодійний фонд “Тримай”.

Вже за тиждень чат перетворився на спільноту з кількох сотень людей, котрі постійно комунікували між собою і підтримували один одного: привозили їжу, ліки, допомагали дістатися Одеси або шукали спорядження для військових. Потім почали підтягуватися спонсори з різних країн: Німеччини, Польщі, Австралії, Ізраїлю та ін.

Фонд допомогає захисникам на фронті, переселенцям, самотнім мамам, багатодітним сім’ям, людям похилого віку, а також бездомним тваринам та притулкам. На цей час БФ “Тримай” допоміг вже кільком тисячам людей.

Друге місце — у Благодійного фонду “Південний берег” Наталії Карташевої (Пранжу). 

Наталія стала волонтером в квітні 2014 року, коли вірні присязі українські військовослужбовці вишли з Криму та прибули до Одеси. Військові залишили там усе: будинки, квартири, речі, і в Одесі потребували практично всього, аж до шкарпеток.

“Я побачила у Фейсбуці новину, що хлопцям потрібні речі, зібрала, що змогла та привезла нашим військовим та їхнім батьківщинам. Так і розпочалось моє волонтерство”, каже Наталія.

Пік діяльності фонду припав на 2014-2016 роки, потім ситуація із забезпеченням армії стабілізувалася і великої потреби у волонтерах уже не було. Але після 24 лютого фонду довелося, на жаль, відкривати друге дихання.

Як і раніше, головний напрямок фонду — це допомога ЗСУ. Фонд довгий час співпрацює з Морським прикордонним загоном, ізмаїльськими прикордонниками, а також з 35 та 36 бригадами, що знаходяться на передньому краї фронту, на Херсонському напрямку.

“Хлопців я знаю з 2014 року, і як жартую – з ними я своє волонтерство почала, з ними я хочу його закінчити, забезпечивши всім необхідним”, наголошує Наталія.

На третій рядок рейтингу українці поставили Благодійний фонд “Корпорація монстрів” — організацію, яка представлення не потребує. Фонд, яким керує Катерина Ножевнікова, знають і цінують по всій Україні, а тисячі врятованих людей мало не моляться на працівників фонду.

Організація розпочала своє існування з групи небайдужих містян з Одеського форуму у 2014 році. З того самого часу фонд завжди на вістря атаки – переселенці, воїни АТО, дорогі операції тяжкохворим дітям, інваліди, самотні пенсіонери… Але по-справжньому велику повагу і загальну довіру “Корпорація монстрів” заробила у 2020-2021 рр. з приходом пандемії коронавірусу – не в останню чергу саме самовіддана діяльність фонду врятувала одеську систему охорони здоров’я від колапсу у перші хвилі пандемії.

Тому – рідкісний випадок! — діяльність фонду помічена і державою. Катерина Ножевнікова зараз – Почесний громадянин Одеської області, президент нагородив її Орденом Княгині Ольги, а будь-яка політична партія мріє бачити її у своїх лавах.

Четверте місце —  у молодого Благодійного фонду “Курс Одеса”. Засновників фонду троє – Віктор Пантюк, власник оптової компанії та офіційний представник низки торгових марок в Україні, Валерій Поволоцький, одеський підприємець та громадський діяч, а також Тетяна Борисова, ассистент продюсера онлайн-курсів. До початку повномасштабного вторгнення вони не знали про існування один одного, але після 24 лютого бажання допомогти захисникам країни звело їх разом у телеграм-каналі “Курс Одеса”, результатом чого стали сотні добрих справ.

Засновники підкреслюють, що спершу вони навіть не збиралися офіційно реєструватися — думали, зараз допоможуть, а там і війна вже швидко закінчиться. Але не судилося.

Окремий напрямок їх роботи – це Миколаїв. Спільно із Миколаївською військовою адміністрацією фонд допоміг вивезти з Миколаєва десятки тисяч людей. Крім цього, у зв’язку з катастрофічною ситуацію з пітною водою у місті, туди було передано понад 100 тон води.

На п’яту сходинку рейтингу українці поставили Благодійний Фонд “Платинум Добро Україна”.

Вже за кілька днів після початку російської навали на території автосалону “Platinum avto” був відкритий волонтерський центр, головною метою якого стало надання екстреної та всебічної допомоги у день звернення. Без бюрократичної тяганини, лише на основі листової заяви. Учасники організації збирають продукти харчування, одяг, взуття, для найменших — підгузки, суміші, допомагають переселенцям, вагітним, багатодітним та сім’ям з дітьми-інвалідами.

Члени фонду пишаються тим, що на 1 липня ними було розподілено понад 288 тон гуманітарної допомоги на 20 тисяч людей.

Шосте місце – у Адвокатського волонтерського центру при Раді адвокатів Одеської області.

Розпочавши свою діяльність в якості допомоги адвокатам, призваних до лав ЗСУ, центр поступово розширював свою діяльність, надаючи підтримку ветеранам адвокатури, сім’ям з дітьми, внутрішньо переміщеним особам, лікарням та госпіталям, військовим частинам. Центр надає безкоштовну юридичну допомогу, волонтери центру готують їжу для військових, здійснюють вогневу та тактовну підготовку адвокатів, формують та розвозять продуктові набори, медикаменти, надають фінансову допомогу.

Із майже 3500 адвокатів, які мають зареєстроване робоче місце на території Одеської області, 167 активно працюють у центрі та для центру.

Як зазначають самі волонтери-адвокати, вже багато місяців вони живуть та сплять із телефонами в руках і працюють 24/7.

Сьоме місце посів БФ “Мрія вільних людей”. Це теж дуже молода організація, яка сформувалася у Суворівському районі Одеси лише після початку вторгнення 24 лютого

У перші дні війни, коли всі перебували в розгубленості та невизначеності, жителі селища Котовського та найближчих районів добровільно зібралися на території ТЦ “Сіті-Центр” та оперативно розпочали підготовку до оборони Одеси. Вони готували “коктейлі Молотова”, формували патрулі, боролися з мародерством — несли варту пліч-о-пліч із правоохоронними органами.

Люди почали зносити їм гуманітарну допомогу, яку вони сортували та відправляли нашим бійцям на передову та блокпості.

У результаті все це вилилося у одну з найбільших волонтерських організацій в Одесі, яка налічує близько 130 волонтерів. Усі вони до війни були людьми різних професій: вчителі, філологи, артисти, психологи, бухгалтери, підприємці, будівельники, водії, кіношники… Сьогодні ж всі вони об’єднані спільною метою та роблять одне справу — наближають Україну до Перемоги.

На восьме місце онлайн-користувачі поставили Волонтерський штаб “Одеса як вона є” — організацію, яка виросла з однойменного популярного Телеграм-каналу з понад триста тисячами підписників.

 Як розповідає Максим Дібров, керівник штабу, “спочатку були повідомлення у нашому телеграм-каналі від людей, кому потрібна допомога і від тих, хто цю допомогу може надати. Тоді ми зрозуміли, що це саме те, чого зараз не вистачає одеситам. Вже за 5-6 годин зі мною зв’язалися з ВМС України та попросили зібрати питну воду для потерпілих біля військового порту. Лише за перший день Штабу вдалося зібрати 8 тон води, а другого дня, крім води, ми вже збирали гігієнічні засоби та продукти”.

Наразі волонтери “Одеса як вона є” допомагають вимушеним переселенцям та біженцям. У Штабі розповідають: обрали цей напрямок, бо за час війни вдалося добре налагодити постачання продуктів, одягу, ліків, гарячих обідів тощо.

Зараз у Штабі працює понад 120 волонтерів, а щодня туди звертаються від 200 до 300 переселенців.

Дев’ятий рядок рейтингу посів Благодійний Фонд “Одеса Бріз”.

З початку березня цей фонд допомагав у зміцненні блокпостів Одеси, а також з перших днів вторгнення купував продукти першої необхідності, які доставлялися в Одеську та Миколаївську області.

Зараз члени фонду допомагають переселенцям з інших міст із переїздом та житлом; закуповують необхідну амуніцію для ТРО та ЗСУ (все, крім зброї): це каски, захист, сумки, спальники, бронежилети та ін.; рятує життя пораненим, забезпечуючи їх ліками та психологічною підтримкою, щоденно розвозять  гуманітарну допомогу у гарячі військові точки Миколаївщини.

Замикає першу десятку найкращих волонтерів і благодійників по версії онлайн-користувачів World Central Kitchen.

Зазначимо, що це не одеська, а Міжнародна гуманітарна організація, яка забезпечує людей безкоштовними гарячими стравами та продуктами під час стихійних лих, епідемій, військових конфліктів. Але ми вирішили додати їх до списку, оскільки з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну організація дуже успішно працює в Одеському регіоні.

World Central Kitchen годує гарячою їжею наших воїнів, медиків, бійців ТРО, рятувальників та простих людей, які потерпіли від війни.

Засновник організації шеф-повар Хосе Андрес особисто відвідує українські міста та роздає харчування. Згодом в Одесі, нарівні з Київом, Львовом, Дніпром та іншими містами було ухвалено рішення виготовляти продуктові набори для людей, які цього потребують.

Другу десятку відкриває благодійний фонд “Безмежні можливості” бізнесмена та мецената Юрія Дегаса. Саме його компанія у червні минулого року відкрила в Одесі сучасний інклюзивний пляж, де вся територія підлаштована до потреб людей з обмеженими фізичними можливостями.

До війни фонд якраз і займався допомогою інвалідам, проте після 24 лютого, як і багато хто, розширив сферу своєї діяльності на переселенців та військовослужбовців.

Крім того, фонд успішно веде Програму гуманітарної допомоги нужденним у місті Миколаєві та області — по перше, тому, що саме Миколаїв зараз захищає весь південь і стримує ворога, а по друге – це рідне місто засновника фонду.

12 місце — у громадської організації “Віра, Надія, Любов”.

Це організація з давньою історією, і на відміну від перерахованих вище, основними напрямками її роботи є профілактика та надання допомоги та підтримки людям, які живуть із ВІЛ/СНІД та туберкульозом, а також реабілітація дівчат та молодих жінок, які постраждали від різних форм насильства; психологічне та юридичне консультування постраждалих від домашнього насильства. Крім того, організація консультує та проводять зустрічі та семінари щодо запобігання торгівлі людьми, ідентифікації потерпілих та надання допомоги жертвам такої торгівлі.

Під час війни організація продовжує займатись тим самим з поправкою на воєнний час: тим більше, що проблема виросла у декілька раз – число українців, зокрема українських дітей, насильно вивезених в Росію, вже вимірюється десятками тисяч.

На 13-му рядку народного голосування —  Благодійний фонд “Карітас Одеса УГКЦ”, який був заснований ще у 2005 році та входить в одну з найбільших міжнародних мереж благодійних організацій у Європі та світі.

Мережа “Карітас” має понад 115-річну історію і об’єднує 165 національних організацій з 200 країн світу, незалежно від віросповідання.

Наразі робота фонду в Одесі сфокусована на 4 напрямках: охорона здоров’я; допомога кризовим дітям, молоді та сім’ям; соціальні проблеми міграції; робота із наслідками гуманітарної кризи.

Більше 15 років фонд опікується одинокими людьми похилого віку в програмі “Домашній догляд”, надає підтримку ВІЛ-інфікованим дорослим та дітям. З 2009 року займається протидією торгівлі людьми та реінтеграцією постраждалих від цього злочину. Окрім того, фонд ведемо активну просвітницьку діяльність, що дає змогу не тільки працювати із наслідками, але й попереджати поширення проблем у українському суспільстві.

На 14-те місце учасники народного голосування поставили Благодійний фонд “Стежка додому”.

Як і їх колеги вище, Фонд надає соціальну допомогу жінкам та дітям, постраждалим від сімейного насилля або особам, які опинились у скрутних життєвих обставинах. Зараз, у зв’язку з воєнними діями, фонд також відправляє на фронт гуманітарну допомогу, а головне — надає тимчасовий притулок біженцям з дітьми з окупованих територій і особам, які потерпають від домашнього насильства. Людей розміщають у власному притулку під назвою “Будинок волонтерської допомоги “Стежка додому”.

Крім того, організація надає допомогу у вигляді продуктових наборів малозабезпеченим сім’ям-переселенцям, які поселились в сільській місцевості Одеської області, і сім’ям загиблих воїнів.

Наразі під опікою фонду знаходяться 2045 сімей вимушено переселених з територій, де ведуться зараз або велися воєнні дії.

15 місце – у громадської організації “Нове Життя”.  Християнська місія “Нове Життя” протягом 11 років працює з людьми без певного місця проживання та тими, хто став заручником обставин. Для більшості підопічних притулків місія стала останньою надією на виживання, де вони знайшли дах над головою, їжу, затишок і просто людське ставлення.

В Одесі працює чотири притулки для зруйнованих сімей, інвалідів 1 та 2 категорії та людей похилого віку, залишених напризволяще. Загалом у притулках проживає 187 осіб, 43 з них — інваліди, які потребують постійного догляду.

З початку війни організація відкрила проект “Допомога біженцям у час воєнної агресії” і щотижня вивозила до молдавсько-українського кордону  матусь із дітьми та літніх людей. Також з початку війни Місія надає допомогу постраждалим від війни людям у вигляді гуманітарного набору та предметів першої допомоги. Десятки тисяч жителів маленьких містечок по всій країні та найбільш постраждалих міст (Харків, Запоріжжя, Миколаїв) щоденно отримують допомогу.

На 16 місці рейтингу кращих – Волонтерський центр “Мами Одеси”.

 Волонтери організації допомагають одиноким мамам, багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю та переселенцям, яких війна змушує залишити рідну домівку.

З першого дня війни центр вже надав допомогу понад 3600 сім’ям.

Але основний напрямок роботи фонду, як зрозуміло з його назви — це все ж таки діти.

“Ми робимо наголос на дітей, бо вони майбутнє нашої України, тому що дитині не скажеш: “Пробач, йде війна, сьогодні залишайся без вечері”, тому що новонародженого не можна нагодувати вареною картоплею, а потрібна спеціальна суміш для годування” — кажуть про свою діяльність волонтери.

17 місце посів Благодійний фонд “European foundation for Ukraine”.

Ще в першій день війни 24 лютого його засновник, журналист-розслідувач Григорій Козьма передав для потреб ЗСУ два власних броньованих автомобіля вартістю понад $20 000. 

Засновник Фонду декілька років був радником Голови Галацького муніципалітету (Румунія), тому наладив плідну співпрацю з європейскими партнерами. За перші два місяці війни було здійснено майже 10 рейсів до гуманітарних хабів Румунії через переправу Ісакча-Орлівка. Загальний обсяг наданої українцям допомоги у цей період склав понад 100 000 євро.

 На даний момент Благодійний фонд “Європейська фундація для України” долучено до реалізації проекту USAID “Зміцнення громадської довіри” (UCBI III) для облаштування шелтерів (місць, де тимчасово проживають особи, які внаслідок війни лишилися своїх домівок) у Одеській та Миколаївських областях.

Вісімнадцяте місце у рейтингу дісталося Благодійному фонду “Рідний берег”.

Цей фонд, заснований політиками Михайлом Поживановим та Олегом Радковським, відрізняється від інших тим, що тісно переплетений із партійною структурою ВО “Батьківщина”.

Для доставки та координації потоків гуманітарної допомоги з Європи в Одесі був створений Хаб, знайдени складські приміщення.  Фонд також має власний вантажний транспорт, необхідний для доставки продукції до Одеси та її розподілу громадами області.

Зараз “Рідний берег” отримує та розвозить в громади Одещини медичне обладнання, препарати та медикаменти, засоби гігієни та продукти харчування. 

Також фонд допомагає нашим захисникам у ЗСУ продуктами харчування та вирішують для бійців деякі складні потреби з технічного забезпечення.

Окрім цього, завдяки посольству Франції, фонд отримав фінансування програми із забезпечення людей гарячими обідами. Щодня 1900 жителів Одеси та Одеського району отримують гаряче харчування.

На дев’ятнадцяте місце українці поставили БФ “Шляхетна справа”.

Фундатор орагнізації, підприємець Сергій Шутов, крім основної роботи, до війни займався масовими соціальними заходами для дітей із притулків та незаможних сімей.

Але після початку повномасштабної війни він почав займатися волонтерством та благодійністю вже масштабніше.

За кілька днів він переобладнав власні швейні ательє під роботу з важкою тканиною, і там почали відшивати тактичні аптечки, плитоноски та форму для ЗСУ та тероборони. Наразі, крім допомоги військовим з формою та амуніцією, фонд допомагає пенсіонерам, малозабезпеченим та переселенцям. Здебільшого — це продукти харчування та речі першої необхідності.

Двадцяте місце, згідно з голосуванням онлайн-користувачів, зайняв Фонд підтримки громадян Одеси “Ти – Україна”. Діяльність цього фонду розпочалася ще у 1992 року і він став одним з перших, створених в Одесі після здобуття незалежності. У свій час фонд забезпечував безкоштовним дитячим харчуванням школи та дитсадки міста, потім в основному він займався сферою медицини, зараз, під час війни, фонд набув другого дихання, доповнив свою філософію.

Наразі фонд об’єднує різні волонтерські організації в спільний Хаб — сучасний і дуже ефективний механізм допомоги всьому півдню країни.

Одна з “фішок” фонду – це медикаменти, рюкзаки для парамедиків та тактичні аптечки, а також ментальне здоров’я: команда надає психологичну допомогу всім хто того потребує.

 Ще на початку війни організація підписала меморандум з маленькими фондами та волонтерськими організаціями, які тільки утворилися – фонд “Ти Україна” взяв їх під свої крильця та допомагає їм гуманітарними вантажами. Таким чином, сітка та географія допомоги стає набагато більшою.

З повним списком найкращих гуманітарних організацій та волонтерів Одеської області можна ознайомитись на сайті Національної рейтингової платформи.