Електроплита є центром майже кожної сучасної кухні, де готують різні страви. Її покупка не повинна бути поспішною, тим більше, що цей вид техніки зазвичай служить нам довгі роки. Як же зробити обдуманий вибір та на які технічні параметри звернути увагу?
Основні види електроплит
Одним із основних елементів пристрою є варильна поверхня. Якщо ми вже вирішили, що хочемо купити електроплиту, перше рішення, яке необхідно ухвалити, стосується типу цієї панелі. На ринку є плити з:
- керамічною;
- індукційною;
- комбінованою (наприклад, газо-керамічною) варильною поверхнею.
Керамічні електричні плити (також можна зустріти термін склокерамічні плити – різниця в типі скла) – це моделі, в яких пластина зазвичай ідеально плоска із прихованими під нею нагрівачами (змійовиками). Коли прилад увімкнений, конфорки стають гарячими, про що свідчать червоні кола, які з’являються на варильній панелі через короткий час.
Сама варильна поверхня (як варіант, електроплита настільна) під час та після використання гаряча, про що свідчать спеціальні індикатори залишкового тепла. Керамічні електричні плити відрізняються високою стійкістю до великих температур і механічних пошкоджень, але нагріваються повільніше і не мають функції швидкого зниження температури, отже, найчастіше тепло неефективно відводиться в довкілля. Перевагоютаких плит є, безумовно, приваблива ціна, але якщо ми хочемо мінімізувати енергоспоживання, варто розглянути електроплиту з індукційною поверхнею.
Не можна заперечувати, що індукційні моделі дорожчі, ніж пристрої з керамічним покриттям. Однак висока ціна компенсується їх можливостями та кращою енергоефективністю електроплити.
Людям, які цікавляться найновішою технологією індукційних електроплит, але в той же час не бажають відмовлятися від несумісних з індукцією каструль, варто звернути увагу на варіанти, в яких є як індукційна, так і керамічна частина.
Електроплита з духовкою. Духова шафа – не менш важлива складова кожної електроплити, тому правильно було б поцікавитися її функціями, такими як:
- гриль;
- гаряче повітря;
- розморожування;
- таймер;
- швидке нагрівання;
- самоочищення електроплити.
Яка плита краща. Переваги та недоліки моделей на різному виді енергії
Індукційна плита зараз популярніша, ніж газова. Насамперед, індукційні плити електричні безпечні у повсякденному використанні, тому що ризик обпектися дуже низький – у них немає класичних конфорок, нагріваються лише поверхні під посудою. Більшість індукційних плит відключаються від електроживлення, як тільки ми знімаємо посуд – це також забезпечує безпеку. Також варто згадати, що приготування їжі на індукційній плиті відбувається швидше, ніж у випадку із газовою або керамічною плитою.
Газові плити отримують тепло, спалюючи паливо, що виходить із пальників. Індукційні пластини, в свою чергу, використовують для цієї мети явище електромагнітної індукції, що виникає внаслідок зміни магнітного потоку. Відомо, що газові варильні панелі вибирають насамперед любителі класики, і багато хто з них говорить, що на вогні газової плити їжа смачніша.
Тож яка електроплита споживає менше енергії – газова чи індукційна? Навколо електричних плит сенсорних накопичилося багато хибної інформації, зокрема щодо енергоспоживання. Перехід з газової плити на індукційну електроплиту, хоч і пов’язаний із значними витратами, у майбутньому забезпечить набагато менші витрати. Підраховано, що середнє споживання енергії індукційною плитою становить близько 0,098 кВт/г, а середнє споживання газу газовою плитою становить 0,03 м3.
Щодо вартості покупки: цей показник – ціна електроплити – безпосередньо залежить від моделі та бренду, наприклад, плита горенье має моделі в різних цінових категоріях. Газові варильні панелі на сьогодні є найдешевшим варіантом, проміжним рішенням – між індукційною та газовою плитою – є керамічна плита.
Індукційний чи газовий агрегат вибрати? Суперництво між цими двома рішеннями продовжується вже багато років. Вважається, що газова плита призначена для тих, хто надає перевагу традиційному приготуванню їжі. Хоч вона й не завжди в злагоді з сучасним інтер’єром, ціна пристрою нижча. Тож, якщо ми хочемо витратити якнайменше, це буде гарним рішенням. Однак варто врахувати й солідні рахунки, які будуть сплачені за газ найближчими роками.
Людям, в будинку яких немає підключення до газу, безперечно, залишається купівля електроплити. У такій ситуації є два варіанти – керамічна чи індукційна.
Типові несправності електроплит: види поломок та вирішення проблеми
Як і всі побутові прилади, електроплити рано чи пізно вимагають огляду спеціаліста. Отже, які несправності трапляються найчастіше?
- Неправильне підключення варильної панелі електроплити. Цікаво, що, навіть коли ми використовуємо професійне обслуговування, може статися так, що пластина неправильно підключена. Залежно від виробника використовується різне кольорове маркування кабелів. Це, у свою чергу, може заплутати навіть фахівців, якщо вони не читають інструкцію. На щастя, ця несправність електроплити не має серйозних наслідків та її легко виявити.
- Дві конфорки плити електричної не працюють. Якщо два полюси на одній стороні плати не працюють, це ознака неправильного підключення плати або перегорання одного із запобіжників. Варильна панель завжди має бути підключена до електромережі у двох фазах. Робота тільки двох конфорок електроплити у цьому випадку зазвичай означає, що перегорів запобіжник, який відповідає за живлення двох полів, що не працюють, і його треба замінити.
- Несправності модуля керування. Як у варильних панелях, так і в сучасних електричних плитах часто використовується модуль автоматичного керування. Панель повністю або частково адаптована під сенсорне керування. Програмовані плити є надзвичайно зручними у використанні, а інтелектуальна система полегшує використання різних функцій. Також немає сумнівів, що за ними майбутнє електричних кухонних приладів. Однак навіть такий геніальний винахід, як модуль управління, може виявитися бракованим або вийти з ладу. Найчастіші негаразди, що виникають у зв’язку з дефектом модуля, це відображення помилок, нагрівання тільки від одного індукційного поля, відсутність реакції на натискання датчиків, самостійне вимкнення варильного панелі електроплити. Тоді повна заміна модуля може виявитися необхідною витратою.
- Духовка плити електричної не гріє рівномірно або погано гріє. Коли ми помічаємо, що приготовані страви спеклися нерівномірно або духовка не нагрівається до високої температури, варто перевірити стан ТЕНів та термостату електроплити, а також вбудованого годинника. Він повинен бути увімкнений, інакше модуль автоматичного керування заблокує можливість нагрівання духовки. І навпаки, якщо годинник не пов’язаний з несправністю обладнання, нагрівач, що згорів, може вплинути на нерівномірність випічки. Несправний термостат не дозволяє духовці досягти заданої температури. У цьому випадку необхідно замінити несправні компоненти електроплити.
У багатьох випадках ремонт електричних кухонних приладів може вимагати втручання спеціаліста. Проте є причина, через яку цей тип плит – а саме плити електричні – стає все більш і більш популярним. По-перше, такі агрегати відрізняються набагато вищою енергоефективністю, а крім того, це інтуїтивно зрозумілі пристрої, якими легко користатися.
Обслуговування побутової техніки протягом гарантійного терміну і відразу після закінчення є абсолютно нормальним явищем. Однак варто звернути увагу на те, що ремонт електроплит повинен проводитися у відповідних сервісах, які заслуговують на довіру.