У липні 2019 року Україна перейшла до нового формату ринку електричної енергії. Відтепер відносини між постачальниками та непобутовими споживачами стали дійсно ринковими. Згідно з останніми змінами до Закону України «Про ринок електроенергії» покупець тепер може сам обирати постачальника, замінювати його іншим у встановленому порядку, обговорювати тарифи. Як же це виглядає на практиці?
Ще кілька років тому існувало два базові тарифи на електроенергію: для людей та для непобутових споживачів. Для населення фіксована ціна так і залишається, вона може змінюватися тільки після узгодження на державному рівні. А для непобутових споживачів з’явилися поняття коливання ціни, торгів, комерційних пропозицій.
Відтепер тариф має спиратися на результати торгів, він вже не буде фіксованим. За основу тарифу береться закупівельна ціна на одному з сегментів ринку, до якої вже додається ПДВ та оплата послуг постачальника електроенергії. Таким чином, електроенергія на торгах тепер виступає як повноцінна товарна категорія.
Формування тарифу та механізмів оплати непобутовим споживачам
Свої тарифи постачальник публікує у комерційних пропозиціях. Кінцева вартість залежить, в першу чергу, від запланованого обсягу, та може остаточно узгоджуватися вже шляхом переговорів. Наприклад, у компанії «Енерго Збут Транс» є можливість складання індивідуальної комерційної пропозиції, де фіксуються індивідуальні умови, що влаштовують обидві сторони.
Деякі постачальники мають кілька механізмів сплати послуг. Так, «Енерго Збут Транс» пропонує такі варіанти
- Весь обсяг запланованого споживання сплачується не пізніше ніж за 7 днів до початку розрахункового місяця. Потім проводиться перерахунок згідно з фактичними поставками енергії покупцю;
- Плата розділена на три частини. Перші 40% вносяться за 5 днів до початку місяця, наступні 30% – не пізніше 5-го числа, остаточні 30% – до 15-го дня розрахункового періоду;
- Або будь-який інший варіант узгоджений сторонами та зазначений в комерційній пропозиції
Особливості укладення договору
Постачальник не підписує з кожним споживачем окремий договір. Більшість тих, хто виявляє бажання користуватися його послугами стають споживачами шляхом приєднання до публічного договору постачання електричної енергії, що розміщено на офіційному веб-сайті, просто подавши заяву-приєднання до договору.. Якщо споживач та постачальник погодили індивідуальні умови співпраці, між сторонами підписується звичайний двосторонній договір. Перед цим необхідно вивчити комерційні пропозиції, які пропонує компанія. До заяви додаються документи, що підтверджують право споживача на приєднання до договору:
- Витяг з ЄДР;
- Підтвердження повноважень керівника;
- Документі на комерційні точки споживання (якщо такі є в наявності).
«Енерго Збут Транс» запрошує до співпраці підприємства різних форм власності. Компанія є одним з найбільших за обсягом постачальників електроенергії на ринку України. До ваших послуг персональний менеджер, можливість складання індивідуальної комерційної пропозиції під ваші потреби. . Всі питання ви можете задати на офіційному сайті компанії.