Президент Володимир Зеленський підписав закон про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Про це свідчить сайт Верховної Ради.
Зокрема зазначається, що проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи (№12178), прийнятий Радою 19 грудня, 30 грудня повернуто з підписом від Президента України.
Закон передбачає, що з 1 січня 2025 року замість МСЕК запрацюють експертні комісії у кластерних та надкластерних лікарнях, які проводитимуть оцінку відповідно до критеріїв Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я.
Вводиться термін “оцінювання повсякденного функціонування особи” замість “медико-соціальна експертиза”. Щоб унеможливити корупцію, комісії вибірково отримуватимуть на розгляд пацієнта, але ані він сам, ані комісія не будуть знати, хто з лікарів розглядатиме питання.
Передбачається, що нова система буде цифровізованою, лікуючий лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати оцінювання автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших кроків щодо реабілітації, оцінювання працездатності та, в разі потреби, призначення державних виплат.
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на весь період тривалості стану, що призводить до тимчасової втрати працездатності.
Також передбачено механізми оскарження рішень команд.
Нова система оцінювання фінансуватиметься через Національну службу здоров’я України (НСЗУ).
Без змін залишаться встановлені раніше статуси осіб з інвалідністю, а також медико-соціальна експертиза для дітей.