Кредит в іноземній валюті: реальність чи вигадка

Серед усіх типів кредитування, що доступні в Україні, валютні кредити займають особливе місце. Такі позики є цілком законними в Україні, а їх повернення відбувається тим же самим чином, що і повернення інших кредитів. Проте є деякі нюанси, які обов’язково треба знати про позики в валюті.

Законодавча база

Про те, якими нормативно-правовими актами регулюється видача позик в іноземній валюті в Україні, детально розповіли фахівці з сайту Гал-Інфо у своїй статті. Кредит в іноземній валюті є можливим на основі Постанови Правління НБУ № 270 від 17 червня 2006 року. Згідно цьому документу, кредит в будь-якій іншій валюті може бути видано на основі договору між позичальником та кредитором. Більш того, нещодавно було прийнято рішення про можливість повернення кредиту у тій валюті, у якій було подано позику.

Фізичні особи не мають права отримувати звичайні споживчі позики в іноземній валюті. Це регламентується Законом 1533-17, а саме – 6 пунктом ІІ розділу цього нормативно-правового акту. Заборона на видачу споживчих кредитів в іноземній валюті звичайним громадянам Україны була ухвалена лише в 2011 році. Якщо після 2011 року ви отримали споживчу позику в іноземній валюті за договором, цей договір може легко бути визнано недійсним, бо подібні види позик є незаконними. Незважаючи на це, деякі банки та інші фінансові установі продовжують позичати гроші фізичним особам у різних валютах, тож будьте оборежними.

Головна причина заборони споживчих кредитів в іноземній валюті – нестабільність курсу валют. Давайте згадаємо літо 2014 року, коли курс долару різко збільшився майже в п’ять разів. За таких умов виплата заборгованостей по споживчим позикам може бути дуже важкою для фізичної особи, оскільки прийдеться повернути суму, що в декілька разів перевищує суму отриманого кредиту.

На які потреби можна отримати позику в іноземній валюті

Зараз існує лише чотири основних типи кредитування в іноземній валюті в Україні. Серед них:

  1. Видача кредитів на загальнодержавні потреби.
  2. Позики на різні види експорту та імпорту товарів та продуктів.
  3. Позики на потреби різних підприємств спільного типу.
  4. Кредитування як особливий специфічний вид розрахунку.

Фізичні особи часто цікавляться, чи можлива видача мікрокредитів та позик у іноземній валюті. Відповідь тут однозначна: подібні позики неможливі. Будь які дрібні позики зазвичай видаються для звичайних потреб фізичних осіб на дуже короткий термін. Видавати мікрокредити у іноземній валюті не вигідно самому кредитору. В подібному кредитуванні немає сенсу.

Таким чином, отримати споживчий кредит у будь-якій іноземній валюті в Україні неможливо, бо це заборонено діючим законодавством. Отримати позику у валюті можна лише в нелегальних організаціях або від приватних кредиторів, що часто є шахраями.