Обов’язкова реєстрація SIM-карт: що треба знати про новий закон

З початку нового року набув чинності закон, який неоднозначно сприйняли українці. Резонансний документ нібито передбачає обов’язкову реєстрацію SIM-карт кожного користувача – абоненти повинні прив’язати свої особисті дані до мобільних карт. Чи справді українці зобов’язані це робити – у статті.

Закон «Про електронні комунікації», який набув чинності з 1 січня 2022 року, викликав обурення у громадян. У ЗМІ почала поширюватися інформація, що кожен користувач українських мобільних мереж буде зобов’язаний подати особисту інформацію, щоб далі володіти SIM-картою. Та насправді новий закон не такий страшний – громадянам не треба бігти з документами до своїх операторів та нервуватися про порушення закону, розповіли експерти у коментарях 24 каналу.

Що відомо про закон

З лютого 2020 року у Верховній Раді працювали над укладанням та прийняттям документу, який визначатиме державну політику в електрокомунікаційній сфері. У грудні того ж року закон «Про електронні комунікації» прийняли, а вже в січні 2021 року його затвердив президент Володимир Зеленський. Набув чинності закон 1 січня 2022 року.

Для чого приймали новий закон

За Угодою про асоціацію України та ЄС 2014 року, держава має дотримуватися правової системи Європейського Союзу. Умови угоди передбачають виконання стратегічного курсу України у різних сферах – у тому числі й комунікаційній.

Щоб наблизитися до ЄС та увійти на внутрішній цифровий ринок Європи, Україна повинна мати актуальне законодавство – саме тому і прийняли новий Закон.

Що написано у законі про SIM-картки

За даними українських ЗМІ та соцмереж, до 1 січня 2025 року абоненти мобільних мереж мають ідентифікувати себе, прив’язавши інформацію з паспорта до SIM-карт. Якщо цього не зробити, то оператори нібито перестануть надавати послуги незареєстрованим користувачам.

Однак у тексті закону немає жодної інформації про обов’язкову реєстрацію громадян. За пунктами документу, лише люди, які втратили SIM-карту або e-SIM, зможуть повернути їх тільки за умовами ідентифікації в оператора.

«Єдиною прямою нормою в Законі, яка дає можливість зрозуміти радикальність змін, є частина 2 статті 108, яка говорить, що відновлення послуг у разі втрати електронних ідентифікаційних засобів анонімним абонентом здійснюється за умови ідентифікації цього абонента у постачальника послуг», – зазначила адвокатка Анна Кухарчук.

Простими словами – якщо у вас є SIM-карти, їх не треба реєструвати. Тільки якщо «сімки» втрачено, доведеться діставати паспорт та йти до оператора.

Обов’язкова ідентифікація для всіх – фейк

За словами президента ГО “Українська організація захисту споживачів послуг” Олега Тітамира, інформація про обов’язкову реєстрацію абонентів – фейкова. Жоден користувач, який вже має картку, не повинен ділитися своїми даними з операторами.

Юристка та експертка з цифрової безпеки Анастасія Апетик додала, що відновлення SIM-картки відбудеться лише після ідентифікації громадянина-абонента.

Чому виникла плутанина з обов’язковою реєстрацією всіх абонентів

За словами адвоката Ігоря Тетері, ідентифікація абонента – це право, а не зобов‘язання. Будь-який користувач мобільної мережі може добровільно надати оператору дані – тепер це навіть можна зробити за допомогою електронного підпису.

Експерт зазначає, що хибні свідчення про закон виникли через законопроєкти, які розглядалися у Комітеті Верховної Ради з питань цифрової трансформації ще влітку 2021 року. Один з них дійсно передбачав обов’язкову ідентифікацію абонентів до 2025 року. Проте нововведення, яке наробило шуму серед українців, так і не розглянули у Раді.

Анастасія Апетик своєю чергою припустила, що резонансний закон просто переплутали з іншим законопроєктом, який передбачає створення бази даних та обов’язкову реєстрацію ідентифікаторів, які є в кожному телефоні.

За словами юристки, у законопроєкті вказана дата (1 січня 2025 року) до якої усі мобільні телефони з IMEI-кодами, які вкрали, отримали з порушеннями чи незаконно придбали, не будуть обслуговуватися операторами мобільних мереж.

Що треба для відновлення SIM-картки

Щоби відновити свою картку, українці зможуть показати оператору такі документи:

  • Паспорт
  • Закордонний паспорт
  • Водійські права
  • Тимчасове посвідчення громадянина України

Для відновлення SIM-картки абонент має вказати певні дані та інформацію:

  • 2 номери, на які найчастіше телефонує
  • Секретне слово
  • Відповіді на додаткові анкетні запитання та на секретне слово

«Така практика була та є у всіх мобільних операторів України, коли людина хоче відновити SIM-картку, яку загубила. Зараз цю практику просто узаконили», – зазначила Апетик.

Чи потрібна реєстрація абонентів

Навіть до прийняття закону в Україні діяло обслуговування SIM-карток за договором – контрактні тарифи. Вони передбачені для юридичних та фізичних осіб, які хочуть убезпечити свою картку та здійснювати дзвінки тільки особисто.

На думку Олега Тітамира, обов’язкова ідентифікація карток необхідна, адже рано чи пізно Україна введе законопроєкт про це. Фахівець розповів, що схожі правила чинні в ЄС – це убезпечує громадян та їхні віртуальні дані. Більше про це у рубриці новини світу.

«Сьогодні до мобільного номеру прив’язаний онлайн-банкінг, соціальні мережі, служби таксі, доставки та інше. По суті, SIM-картка – це персональний електронний ідентифікатор споживача. Якщо вона не зареєстрована за персональними даними, нею легко можуть скористатися шахраї», – сказав Тітамир.