Проєкт будинку: навіщо він потрібен та яким має бути

Сьогодні дедалі більше українців мріє про власний будинок, причому саме про окреме житло, а не про квартиру. Для того, щоб воно відповідало не лише його побажанням, а й усім технічним правилам, необхідно зробити проект будинку. Яким він має бути?

Він завжди складається із двох частин. Перша – архітектурна. З акцентом на неї розробляються дешевші дизайн-проекти (ескізні). Вони не включають інженерний розділ та не описують конструктивних рішень. Тобто звести по них будівлі можна, але обробити зовні та зсередини та прокласти комунікації замовники мають самостійно. Друга – будівельна. З упором на неї розробляються архітектурно-будівельні (робочі) проекти. Вони найбільш дорогі та займають багато сторінок, оскільки вимагають більш ретельної підготовки – опису всіх конструкцій та вузлів, кожного етапу будівництва та всіх інженерних систем (опалювальної, каналізаційної, сантехнічної та електромереж тощо).

Проект роблять архітектор та інженер-конструктор. Замінити одного іншим не можна – це зовсім різні професії. Архітектор робить будинок зручним та красивим, а конструктор робить його надійним та довговічним, розраховує навантаження.

У приватному будинку, коли будують невеликі за площею житлові будинки, часто обмежуються ескізним проектом. Але це перший етап архітектурного проектування, його не можна назвати повним. В ескізних документах наведено лише загальні дані, зображення фасадів та поверхові планування.

Готовий проект будинку – один із варіантів вибору проекту для майбутнього будівництва. На відміну від замовлення індивідуального, готовий проект коштує дешевше, навіть з урахуванням необхідних і необхідних змін.

Не можна вибирати проект майбутнього будинку навмання або, піддавшись миттєвим емоціям. Важливо пам’ятати, що там житиме вся родина, тому дуже важливо враховувати інтереси та думки всіх, щоб планування кімнат, зовнішній вигляд котеджу подобався кожному.

Модне віяння – облаштування мансарди, відкритої чи закритої тераси, веранди. Якщо прийнято рішення останнім робити відкритими, то вони повинні знаходитися на сонячній стороні, в захищеному від вітру секторі. Розташування відкритої тераси з урахуванням цих вимог забезпечить комфортний відпочинок. Подивитися приклади можна ось тут.

Якщо окрім основного будинку на ділянці плануються інші будівлі: лазня, альтанка, сад, гараж і т.д., то рекомендується перед замовленням проекту спочатку визначитися з їх розташуванням. Це може вплинути на габарити будинку, його площу та краще заздалегідь бачити всю картинку, ніж потім жертвувати чимось.