“Спротив та Єдність”: у Києві презентували документальний фільм про історію війни з росією

21 лютого у Центральному будинку офіцерів ЗС України Управління стратегічних комунікацій Генерального штабу Збройних Сил України презентувало документальний фільм “Спротив та Єдність. Історики пояснюють, як не втратити майбутнє”.  

Україна, зустрічаючи десяту річницю протистояння з Росією та другу річницю вторгнення, переживає випробування, які знаходять свої віддзеркалення в історії. Розуміння історичного контексту стає ключовим для майбутнього планування, оскільки ворог атакує не лише на полі бою, а й через псевдоісторичні наративи. Стратегічна комунікація має вирішальне значення для зміцнення національної ідентичності та єдності перед викликами сучасності, визначаючи спільну мету: формування стратегічних наративів, що посилюють українську ідентичність як держави та народу.

Україна стикається з кремлівськими псевдоісторичними наративами, що використовуються рф як інструмент маніпуляцій та виправдання військових дій. Історичні міфи активно використовуються росією для виправдання агресії та переписування спільної історії. Звернення росії до цих прийомів, зокрема через інтерв’ю Путіна 09 лютого 2024 року, що заперечує українську державність, підкреслює необхідність розуміння та протидії цим дезінформаційним та маніпулятивним засобам, щоб зберегти впевненість у незалежності України та суверенності українського народу з його багатою історією, культурою та мовою.

Без уроків минулого не буде майбутнього

Фільм “Спротив та єдність” створений Управлінням стратегічних комунікацій Генерального штабу Збройних Сил України та Медіацентром до чергових річниць російсько-української війни та широкомасштабного вторгнення. Фільм є ретроспективою історії російсько-українського протистояння та критичним аналізом ворожої пропаганди, спрямованої на заперечення української державності. Мета фільму – засвоєння уроків минулого та усвідомлення викликів, що стоять перед Україною.

У фільмі взяли участь авторитетні та популярні історики та дослідники минулого:

  • Едуард Андрющенко, історик, кандидат історичних наук, головний редактор ютуб-каналу “WAS”;
  • Дарка Гірна, журналістка, авторка ютуб-каналу “Обличчя Незалежності”;
  • Вахтанг Кіпіані, історик, сержант ЗСУ;
  • Олег Криштопа, письменник, автор ютуб-каналу “Історія для дорослих”;
  • Владлен Мараєв, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник НДЦ гуманітарних проблем Збройних Сил України, співавтор і ведучий ютуб-каналу “Історія Без Міфів”.

Учасники фільму розвінчують історичні міфи, створені ворогом; розповідають про багатовікову історію супротиву України імперії; пояснюють важливість створення нової символіки українського війська та героїзації борців за свободу та Незалежність, увічнення їхньої пам’яті в топоніміці та свідомості громадян; вказують на звитяжні сторінки нашої історії та на минулі помилки, які наша держава не має права повторити в майбутньому.

Відкрили захід, розповіли про задум фільму та важливість комунікації на історичну тематику представники Управління стратегічних комунікацій ГШ ЗСУ.

Полковник Сергій Цуріка, начальник Управління стратегічних комунікацій ГШ ЗСУ, зазначив:

Зараз ворог атакує не тільки на полі бою а й інформаційно та когнітивно. Одним з його знарядь є використання псевдоісторії. Ворог намагається вкрасти наше минуле, представити себе як спадкоємців Київської Русі. Але наше завдання полягає в тому, аби комунікувати історію та відповідати на російські наративи, демонструвати нашу ідентичність: хто ми, звідки ми і до чого йдемо”.

Полковник Артемій Катков, керівник проєкту, начальник відділу Управління стратегічних комунікацій ГШ ЗСУ підкреслив: Використання маніпулятивних і псевдоісторичних наративів перед початком збройного вторгнення або виправдання його – традиційна практика кремля. росія робила це і в Ічкерії, і в Грузії, і перед агресією проти нашої держави. Місія УСК ГШ ЗСУ – зробити все, щоб жодні псевдоісторичні вкиди не могли похитнути впевненість міжнародної спільноти у тому, що Україна – незалежна держава, а українці – суверенний народ із самобутньою багатою історією, культурою та мовою.

Після презентації та перегляду фільму відбулося експертне обговорення між гостями заходу та авторами фільму, під час якого піднімалися питання минулого, як от нівелювання ролі народів Радянського союзу в часи СРСР, та майбутнього, зокрема перспективи комунікації історичних спільнот України та країн-партнерів.