Уряд України ухвалив рішення про виділення 16 мільярдів гривень із резервного фонду державного бюджету на фінансування державного замовлення на залізничні пасажирські перевезення у внутрішньому сполученні у 2026 році. Про це йдеться у розпорядженні Кабінету Міністрів.
Згідно з документом, Міністерству розвитку громад та територій буде надано 16 млрд гривень для реалізації державного замовлення на залізничні перевезення. Міністерству фінансів доручено забезпечити рівномірне поквартальне фінансування цих видатків на безповоротній основі за рахунок коштів резервного фонду.
Які умови використання коштів?
Міністерство розвитку громад має використати виділені кошти відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту, затвердженого постановою від 18 лютого 2026 року. До 25 грудня 2026 року Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства, Міністерство фінансів та Державна казначейська служба зобов’язані звітувати про використання цих коштів.
Які наслідки для залізничного транспорту?
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у 2026 році буде спрямовано 16 млрд грн на держзамовлення пасажирських перевезень для АТ “Укрзалізниця”, що компенсуватиме різницю між собівартістю та тарифами. За підсумками 2025 року залізницею в Україні було перевезено 161,3 мільйона тонн вантажів, що на 13,6 мільйона тонн, або на 7,8% менше, ніж у 2024 році.
Раніше “Укрзалізниця” тимчасово призупинила купонні виплати по єврооблігаціях з метою збереження ліквідності. У компанії пріоритетом є безперебійність залізничних перевезень та виплата зарплат залізничникам.
Член наглядової ради “Укрзалізниці” Сергій Лещенко попередив про критичну нестачу коштів для покриття збитків від пасажирських перевезень і закликав державу до термінових дій. Він також висловив намір про поступову індексацію вантажних тарифів у два етапи: спочатку на 27%, потім на 11%. Це може забезпечити близько 22 млрд грн з урахуванням зростання цін виробників.


