Які бувають захворювання очей

Хвороб очей існує велика кількість. Вони можуть бути як вродженими або зумовленими спадковістю, так і набутими внаслідок тих чи інших факторів. У кожної людини захворювання очей можуть проявлятися по-різному в залежності від індивідуальних особливостей організму, і поставити грамотний діагноз може тільки фахівець. У даній статті ми коротко розповімо про деякі найбільш поширених очних захворюваннях, які вимагають негайного звернення до лікаря окуліста у Львові в клініці зору Окулюс.

Захворювання очей

Хвороби очей люди вивчають з давніх-давен, оскільки поганий зір завжди створює дискомфорт і заважає вести повноцінної спосіб життя. Адже саме завдяки очам ми сприймаємо більшу частину інформації про навколишній світ. Захворювання очей часто стають причиною поганого самопочуття, причому не тільки фізичного, а й психологічного, викликаючи комплекси неповноцінності. Очні хвороби можуть представляти самостійну проблему або бути наслідком інших захворювань організму. Проте, до лікування очей потрібно ставитися відповідально, звертаючись до кваліфікованих лікарів.

Сучасна офтальмологія зробила величезний прорив в способах діагностики і лікування багатьох хвороб, які раніше могли виявитися серйозним вироком і навіть привести до сліпоти. За статистикою на нашій планеті велика частина людей має ті чи інші проблеми із зором, причому проявлятися вони можуть як у дорослих, так і у маленьких дітей. Часто проблеми із зором пов’язані з порушеннями рефракції, такими як короткозорість, далекозорість, астигматизм. Дані захворювання сьогодні добре коригуються різними методиками. Поряд з традиційними окулярами і більш сучасним варіантом – контактними лінзами – нові можливості для людей відкрилися з винаходом лазерної корекції зору. Ця процедура дозволяє повернути зір до ста і більше відсотків, тим самим створивши людині нову якість життя. Вона проводиться амбулаторно, швидко і безболісно, ​​не впливає на звичний ритм життя. Зробивши її, ви зможете забути про проблеми і постійних фінансових витратах, пов’язаних з необхідністю купувати окуляри, лінзи для корекції зору, аксесуари до них та видаткові матеріали. Корекція зору ціна якої окупається за півтора-два роки, в порівнянні з одноденними м’якими контактними лінзами. Лазерна корекція зору є загальновизнаною сьогодні найбільш простим і безпечним способом відновити зір.

Катаракта

Катаракта вважається однією з найбільш поширених очних патологій, яка рано чи пізно наздоганяє кожного. Чому? Та тому, що процеси старіння, що відбуваються в будь-якому організмі, тягнуть за собою цілий ряд змін, в тому числі в органах зору. Речовина кришталика – природною лінзи очі – поступово твердне, перетворюючись з рідкої субстанції в тверду. У підсумку, з часом кришталик ока перестає функціонувати і пропускати світло, так і утворюється хвороба катаракта. Цей процес характеризує найбільш часто зустрічається різновид катаракти – вікову. Однак існують і інші види даної хвороби: катаракта, викликана деякими системними захворюваннями (порушення обміну речовин, гіпотиреоз, діабет), вроджена, променева (часто професійна), токсична, травматична катаракта. Однак боятися катаракти не варто – сьогодні вона повністю виліковна, а «золотим стандартом» лікування катаракти у всьому світі вважається факоемульсифікація катаракти. Цей щадний метод дозволяє за допомогою ультразвуку замінити затверділий кришталик на новий – штучний, який поверне людині нормальний зір. Фахівці підкреслюють, що найважливіше в лікуванні катаракти – профілактика: раннє виявлення хвороби і своєчасна операція призводять до найбільш ефективного результату і швидкому відновленню зору. Тому найкраще вчасно починати лікування катаракти Ціна такої відстрочки може обернутися лише збільшенням стану здоров’я.

Глаукома

Глаукома є небезпечною, перш за все, своїм прихованим перебігом, в результаті чого людина може навіть не підозрювати у себе цього серйозного захворювання. Дана хвороба викликана порушенням відтоку внутрішньоочної рідини, внаслідок чого підвищується внутрішньоочний тиск (ВОТ). Підступність захворювання полягає в тому, що воно часто проходить безсимптомно, і якщо глаукому не розпізнавати вчасно, зір може сильно погіршитися аж до незворотної сліпоти. Підвищений очний тиск, ознаками якого, в тому числі, іноді бувають біль і «розпирання» очного яблука, може виникати також при мігрені, неврологічних, простудних і запальних захворюваннях. Визначити причину цього явища може тільки фахівець, особливо, якщо мова йде про глаукомі і її лікуванні. І хоча повністю позбутися від глаукоми нереально, так як хвороба переходить в хронічну форму, своєчасне, правильне і систематичне лікування дозволить зберегти хороший зір. Залежно від механізму підвищення ВГД, прийнято розрізняти закрито- і відкритокутова глаукому. Саме від цієї клінічної форми захворювання залежить метод лікування, який запропонує лікар. Сьогодні при лікуванні глаукоми використовуються медикаментозне, лазерне або хірургічне лікування – операція глаукоми, яка проводиться, якщо перші два методи не допомагають. Взагалі ж кожен з методів має свої показання, засновані на аналізах і діагностиці конкретного пацієнта. Вибрати найбільш відповідний варіант лікування може тільки офтальмолог, регулярні профілактичні огляди у якого допоможуть також знизити ризики виникнення і звести до мінімуму наслідки глаукоми.

Кератоконус

Кератоконус – хвороба, яка рідко призводить до повної втрати зору, але може істотно його погіршити. Зазвичай під цим визначенням розуміють дегенеративне очне захворювання, що має незапальний характер. Поступово воно переходить в хронічну стадію і призводить до витончення рогівки зі зміною її форми зі сферичним, як повинно бути в нормі, на конусоподібну – звідки і назва хвороби. Сьогодні лікування кератоконуса є ефективним завдяки появі сучасних методів терапії, таких як крос-лінкінг рогівки та контактна корекція (використання жорстких або м’яких контактних лінз). При значному прогресі кератоконуса результативним лікуванням стане хірургічне втручання.

Відшарування сітківки

Одним з найбільш важких, небезпечних і складних офтальмологічних захворювань є відшарування сітківки. Цей стан вимагає негайного оперативного втручання в лікування очей. В іншому випадку воно може спровокувати розвиток таких серйозних хвороб як катаракта, увеїт (хронічне запалення) і навіть повну втрату зору.

У здоровому оці сітківка ока і судинна оболонка щільно прилягають один до одного. Внаслідок ряду причин (травми, внутріочні пухлини, діабетична ретинопатія, короткозорість) може відбутися відшарування сітківки, іншими словами відділення сітківки від судинної оболонки. Це відбувається через натягу або розривів, порушення харчування та дистрофії сітківки. Результатом процесів руйнування тканин сітківки є значне погіршення зору. Якщо уражається центральна область сітківки – макули – порушується центральний зір. Цей стан називається макулодистрофію, і частіше за все пов’язано з віковими змінами, тому зустрічається в більшості випадків у людей похилого віку. Незважаючи на погрози зору і здоров’ю організму в цілому, які несе відшарування сітківки, потрібно розуміти, що боротися з цим можна. Сучасні методи лікування дають можливість зберегти зір при своєчасно проведеному хірургічному втручанні (вітректомія). Пам’ятайте, що в даній ситуації альтернативи операції немає і бути не може, а позитивний прогноз результату лікування визначається тим, наскільки швидко ви звернулися до офтальмолога. Кваліфікована допомога досвідченого хірурга і грамотно проведене лікування допоможуть вам зберегти здоров’я очей.