Українські дрони з ШІ намагаються підірвати енергетичну галузь Росії

Кампанія атак на російські НПЗ є досить успішною для України, оскільки удари завдаються за допомогою далекобійних й високотехнологічних безпілотників, пише СNN.

Видання зазначає, що успішні атаки стали можливими завдяки використанню безпілотників з більш досконалими можливостями. Деякі з яких навіть почали інтегрувати базову форму штучного інтелекту, що допомагає їм орієнтуватися й уникати глушіння.

“Точність в умовах перешкод забезпечується завдяки використанню штучного інтелекту. Кожен БПЛА має бортовий комп’ютер із супутниковими даними та даними про місцевість, – розповіло CNN джерело, близьке до української програми безпілотників. – Польоти визначаються заздалегідь з нашими союзниками, і дрони дотримуються плану польоту, що дозволяє нам вражати цілі з точністю до метра”.

Така точність стала можливою завдяки датчикам дрона. Аналітик британського центру RUSI Ноа Сильвія розповів про “машинний зір”, який є різновидом ШІ. За його словами, обладнаний ним дрон можна “навчити” визначати географію та ціль, до якої він прямує. Такий БПЛА стає повністю автономний й не потребує зв’язку з супутниками.

Кріс Лінкольн-Джонс, колишній британський офіцер і експерт з питань війни з використанням безпілотників і ШІ, вважає, що рівень “інтелекту” все ще дуже низький.

“Такого рівня автономності безпілотники ще не мали, але ми все ще перебуваємо на ранніх стадіях розвитку потенціалу цієї технології”, – сказав він.

Видання зазначає, що Україна побудувала повноцінну індустрію безпілотників, що дало їй технологічну перевагу проти значно більшої робочої сили та краще підготовленого промислового обладнання Росії.

Це також пояснює точність, яка зростає, в атаках на нафтопереробні заводи РФ, де українці намагалися уразити певну територію, максимізуючи вплив цих ударів.

Кілька експертів, з якими зв’язався CNN, сказали, що Україна завдала ударів не по сховищах палива, а по дистиляційних установках, де сира нафта переробляється та перетворюється на паливо чи інші похідні.

“З того, що ми бачили, деякі з них вражають цілі, які потребують багато західних технологій, а Росії набагато складніше їх отримати”, – пояснює Сильвія.

CNN зазначає, що такий підхід дає Україні більший результат, завдаючи більшої шкоди, ніж просто випадкові удари по нафтопереробних заводах. І ринки це помічають.

“Ми дійсно бачимо в цьому зміну в українській тактиці, яка полягає в тому, щоб спробувати позбавити фінансування російську військову машину”, – сказала в інтерв’ю Геліма Крофт, керуюча директорка і глобальна керівниця товарної стратегії інвестиційного банку RBC Capital Markets.

Експерти вважають, що ці атаки можуть мати більший вплив на російську економіку, ніж чинні санкції.

“Якщо подумати про санкції, які були введені до цього часу, то вони здебільшого оминали енергетику, – пояснила Крофт. – Насправді саме експорт енергоносіїв, нафти, природного газу, нафтопродуктів, дав Росії економічний рятувальний круг для продовження війни”.